Tütün samanlarının farklı katkı maddeleri ilavesiyle silolanmasının yem değeri ve metan üretimi üzerine etkileri
The effects of siloting tobacco straw with different additives on feed value and methane production
  1. Tez No: 629335
  2. Yazar: DUYGU CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, tütün hasat atığı samanlar ve onlardan yapılan silajlara farklı katkı maddeleri (%6 melas, %3 üre ve %6 melas+%3 üre) ilavesinin besin madde içerikleri, silaj kalitesi, gaz üretim parametreleri, metan üretimleri, organik maddeler sindirilebilirliği (OMS) ile enerji değerleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yemlerin in vitro gaz üretimlerinin belirlenmesinde Hohenheim gaz testi kullanılmış ve metan ölçümleri infrared metan analizörü ile yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler tesadüf parselleri deneme desenine göre analiz edilmiştir. Çalışmada, tütün samanlarının HP içerikleri %8.28-13.26 KM, silajlarda ise %8.80-13.29 arasında bulunmuştur. En yüksek HP içerikleri melas+üre ilavesi yapılan gruplarda belirlenmiştir. Duyusal puanlamaya göre, sadece üre kullanılan silajlar“orta”kalitede, diğerleri“iyi”kalitede silajlar sınıfında yer alırken; Flieg puanına göre en iyi kalite silajlar melas ilavesi yapılan muameleler olmuştur. Nispi yem değeri bakımından (üre ilaveli grup hariç) samanların silajlardan daha yüksek besleme değerine sahip olduğu belirlenmiştir. Metan üretiminin kontrol ve melas grubu silajlarda azaldığı, üre ilavesi yapılan muamelelerde etkilenmediği ve üre ilaveli silajlarda daha yüksek OMS değeri belirlenmiştir. Ayrıca, sadece üre ilavesli silajlarda enerji içeriklerinin artış gösterdiği saptanmıştır. Sonuç olarak elde edilen bulgulara göre, tütün samanları ve silajlarının ruminant beslemede alternatif kaba yem olarak kullanılabileceği ve tütün silajı yapımında en uygun katkı maddesinin melas olduğu düşünülmektedir. Bununla beraber, çalışmada kullanılan tütün silajlarının in vivo şartlar altında da incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of hay of tobacco (Nicotiana tabacum) harvest residues (TR) and their silages with different additives (6% corn molasses (TRM), 3% urea (TRU) and 6% corn molasses + 3% urea; TRUM) on nutrient contents, silage quality, gas production parameters, methane production, organic matter digestibility (OMD) and energy values. The Hohenheim gas test was used to determine in vitro gas production of the feeds and methane measurements were done with an infrared gas analyzer. The data were analyzed by using a complete randomized design. Crude protein (CP) content of TR was found between 8.28-13.26 % of DM and 8.80-13.29% of DM in silages. The highest CP content was determined in TRUM. Quality of TRU was classified as“moderate”and the others was as“good”as a result of the sensory evaluation. According to the Flieg-point system, TRM had the highest quality. The TR straws had higher relative feed value than silages (Except for TRU groups). While methane production was decreased in TR and TRM, it was not affected by urea added treatments. TRU and TRUM had higher OMD value than the others. In addition, it was found that TRU had higher energy contents than the others. In conclusion, harvest residues of tobacco and their silages can be used as an alternative roughage in ruminant feeding and molasses is the most suitable additive in making tobacco silage among the other treatments. However, further work is needed to determine the use of the tobacco silage used in the study under in vivo conditions.