Kolemanit atıklardan kimyasal liç yöntemiyle bor türevlerinin eldesi
Achieve of boron derivatives by chemical leaching from colemanite wastes
  1. Tez No: 629334
  2. Yazar: SİNEM HARBİLİ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bor, geleceğin en önemli enerji kaynağıdır. Bu sebeple rezervlerin kontrolsüz kullanımını azaltmak için hammadde olarak geri kazanımı yapılarak tekrar değerlendirilmelidir. Bu çalışmada, Çanakkale Seramik A.Ş. fabrikalarından alınan farklı kolemanit atık numunelerine çeşitli kimyasal analizler yapılmıştır. Atık kolemanit numunelerine yapılan kimyasal analiz sonuçlarında en yüksek B2O3 oranına sahip numune ile çalışılmıştır. Kimyasal analizler DTA, XRD, SSA analiz metotları ile tamamlanmıştır. Çalışmamda metanol ile kimyasal liç yöntemi kullanılarak uygun katı oranı, çözelti miktarı, sıcaklık, karıştırma hızı ve karıştırma süresinin % B2O3 verim değerleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Kolemanit atıktan borik asit elde edilmesi aşamasında son olarak bor tayini ve XRD yapılarak amorf yapıda % 80 bor bileşiği olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Boron is the most important energy source of the future. Therefore, in order to reduce uncontrolled use of reserves, it should be recycled as raw material and recycled. In this study, Çanakkale Seramik A.Ş. Various chemical analyzes were carried out on different colemanite waste samples taken from the factories. The chemical analysis results of waste colemanite samples have been studied with the sample with the highest B2O3 ratio. Chemical analyzes were completed with DTA, XRD, SSA analysis methods. In my study, the effect of suitable solid ratio, solution amount, temperature, mixing speed and mixing time on B2O3 yield values was investigated by using chemical leaching method with methanol. At the stage of obtaining boric acid from colemanite waste, it was found that there was 80% boron compound in amorphous structure by final determination of boron and XRD.