Hatay ilindeki iyi tarım uygulamaları yapılan ceviz bahçelerinde elma içkurdu, Cydia pomonella L. (Lepıdoptera: tortrıcıdae)'nın kitlesel tuzaklama ile kontrolü ve zarar oranının belirlenmesi
Controlling with mass trapping and determination of damage rates of codling moth, Cydia pomonella L. (Lepidoptera: tortricidae) at good agricultural practices of walnut orchards in Hatay province
- Tez No: 629337
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışma 2018-2019 yıllarında Hatay ilindeki iyi tarım uygulamaları yapılan ceviz bahçelerinde elma içkurdu, Cydia pomonella L. (Lepidoptera: Tortricidae)'nın kitlesel tuzaklama ile kontrolü ve zarar oranının belirlenmesi için yapılmıştır. Çalışma Hatay ilinin Yayladağı ilçesi Kışlak köyündeki iyi tarım uygulamaları yapılan 312.43 dekarlık ve 3,928 adet Chandler ceviz çeşidine sahip ceviz bahçelerinde yürütülmüştür. Çalışmada delta tuzak ve elma içkurdu feromonu kullanılmıştır. Tuzaklar ceviz ağaçlarının 1.5 m yüksekliğine asılmış ve feromon kapsülleri her 40 günde yenileri ile değiştirilmiştir. Birinci yılda yapılan çalışmada örnekleme süresince 50 delta tuzak tarafından toplam 235 adet elma içkurdu ergini yakalanmıştır. Tuzaklar tarafından yakalanan erginlerin ortalama populasyon yoğunluğı 4.61 olarak belirlenmiştir. İkinci yılda yapılan çalışmada örnekleme süresince 50 delta tuzak tarafından toplam 70 adet elma içkurdu ergini yakalanmıştır. Tuzaklar tarafından yakalanan erginlerin ortalama populasyon yoğunluğı 1.4 olarak belirlenmiştir. Birinci yılda 38,400 ceviz meyvesi hasat edilmiş olup, 100 adet ceviz meyvesinde elma içkurdu'nun zararına rastlanmıştır. Çalışma kapsamında elma içkurdu'nun zarar oranın 0.26 olarak belirlenmiştir. İkinci yılda 443,100 ceviz meyvesi hasat edilmiş olup, 9,065 adet ceviz meyvesinde elma içkurdu'nun zararına rastlanmıştır. Çalışma kapsamında elma içkurdu'nun zarar oranın 2.04 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study was carried out in 2018-2019 at good agricultural practices of walnut orchards to control with mass-trapping and determination of damage rates of codling moth, Cydia pomonella L. (Lepidoptera: Tortricidae) in Hatay province of Turkey. The study was conducted at 312.43 decares good agricultural practices of walnut orchards containing 3,928 number of Chandler varieties tree, located at the Kışlak village of the Yayladağ district of Hatay province. Delta traps with codling moth pheromones were used. Traps were hanged 1.5 m high, pheromone capsules were replaced with new ones in every forty days. In the first year, a total of 235 codling moth adults were caught by the 50 delta traps during the sampling period of the study. The average population density of adults caught by traps was determined to be 4.61. In the second year, a total of 70 codling moth adults were caught by the 50 delta traps during the sampling period of the study. The average population density of adults caught by traps was determined to be 1.4. In the first year, a total of 38,400 walnut fruits were harvested and a 100 walnut fruit was harmed by the codling moth larvae. Thus, the damage rates of the codling moth was estimated as 0.26 percent. In the second year, a total of 443,100 walnut fruits were harvested and a 9,065 walnut fruit was harmed by the codling moth larvae. Thus, the damage rates of the codling moth was estimated as 2.04 percent.