Development and phenotype of NKTfh cells and their relation to NKT10 cells
NKTfh hücrelerinin gelişimi, fenotipi ve NKT10 hücreleri ile ilişkisi
  1. Tez No: 629338
  2. Yazar: BAŞAK GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERHARD WINGENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Doğala yakın öldürücü T hücreleri (iNKT), doğal öldürücü hücrelere (NK) ve hafıza T hücrelerine benzerlik gösteren özgün bir T hücre alt tipidir. αGalCer ile TCR-aracılı uyarım sonrasında iNKT hücreleri, çeşitli sitokinleri yüksek miktarda hızlıca üretir. In vivo uyarımdan üç-altı gün sonra, Bcl6 genini ifade eden NKTFH hücreleri ortaya çıkar ve yaklaşık iki hafta boyunca tespit edilebilir. IL-10 üretebilen NKT10 hücreleri, αGalCer uygulaması sonrasında, zıt bir şekilde iki-üç hafta süresince çoğalır ve birkaç ay boyunca tespit edilebilir. Ancak, bugüne kadar NKTFH hücrelerinin gelişimi, fenotipi ve NKT10 hücreleriyle ilişkisi hakkında çok az şey bilinmektedir. NKTFH hücrelerinin daha iyi karakterize edilmesi için, NKTFH hücrelerinin farelerde farklı organlardaki dağılımı ve antijen uygulaması yolundan nasıl etkilendiğini araştırdık. Bu amaç doğrultusunda, intraperitonal ve intravenöz yollardan αGalCer enjeksiyonu gerçekleştirildi ve NKTFH hücrelerinin frekansı ve fenotipini akış sitometrisi ile ölçüldü. Ayrıca, Bcl6 -/- farelerde NKTFH hücrelerinin yokluğunda NKT10 hücrelerinin gelişimini analiz ederek NKTFH hücreleri ile NKT10 hücreleri arasındaki ilişki çalışıldı. Elde ettiğimiz veriler, antijen uygulama yolunun farklı organlarda iNKT ve NKTFH hücrelerinin fenotipini ve frekansını etkilediğini gösterdi. Buna ek olarak, NKT10 hücrelerinin çoğalmasının Bcl6 yokluğunda zarar görmediğini ve NKT10 hücrelerinin çoğalmasının NKTFH hücrelerine bağımlı olmadığını gözlemledik. Bu bulgular NKTFH hücrelerinin gelişimi ve NKT10 hücreleri ile ilişkisini daha iyi anlamak açısından önemli bilgiler sağladı.
Özet (Çeviri)
Invariant natural killer T (iNKT) cells are a unique T cell subset that resemble Natural Killer and memory T cells. After TCR-mediated stimulation by the antigen αGalCer, iNKT cells rapidly produce copious amounts of various cytokines. Three to six days later, Bcl6-expressing NKTFH cells arise and are detectable for about two weeks in vivo. In contrast, IL-10 producing NKT10 cells expand within two and three weeks following the GalCer challenge and are detectable for several months in vivo. However, little is known to date about the development and phenotype of NKTFH cells and their relation to NKT10 cells. To better characterize NKTFH cells, we studied the in vivo distribution of NKTFH cells in different murine organs and how this is influenced by the route of the antigen administration. To this end, we injected GalCer either intra-peritoneal or intra-venous and measured the frequency and phenotype of NKTFH cells in different organs by flow cytometer. Moreover, we studied the relationship of NKTFH and NKT10 cells by analysing the development of NKT10 cells in the absence of NKTFH cells in Bcl6-/- mice. Our data show, that the route of antigen challenge impacts the frequency and the phenotype of iNKT and NKTFH cells in vivo in different organs. Furthermore, the expansion of NKT10 cells was unimpaired in the absence of Bcl6, indicating that NKT10 cell expansion does not depend on NKTFH cells. These findings provide important information to better understand the development of NKTFH cells and their relationship with NKT10 cells