Design for positive self-help intervention experience with the investigation of meditation-oriented mental health applications
Meditasyon odaklı zihinsel sağlık uygulamalarının araştırılması ile pozitif kendine yardım müdahaleleri deneyimi tasarımı
- Tez No: 629342
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY FATMA HASDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Hayat ne kadar yoğun olursa olsun, etkili bir zihin-beden tekniği aracılığı ile yavaşlamak, nefes ritmini düzenlemek, vücudu beslemek ve zihni temizlemek için birkaç dakikalık aralar vermek önemlidir. Bir kendi kendine yardım zihin-beden egzersizi olarak meditasyon, bireylere farklı koşullardan kaynaklanan çeşitli sorunlar için çözümler sunar. Teknoloji geliştikçe kendi kendine yardım müdahalelerinin formu da değişti. Özellikle çeşitli geleneksel uygulamalarla birleştirilen mobil sağlık teknolojileri daha güçlü ve etkili hale geldi. Kendi kendine yardım odaklı mobil sağlık müdahaleleri, bireyleri hem fiziksel hem de zihinsel sağlık konularında destekleyerek refahı artırmayı amaçlamaktadır. Bu amaca paralel olarak, bu müdahalelerin geliştirilmesi ve iyileştirilmesinde kullanılabilecek stratejiler, birçok farklı bağlam dikkate alınarak bütünsel bir yaklaşımla araştırılmalıdır. Bu çalışmanın amacı, pozitif kendi kendine yardım müdahale deneyimi sunan meditasyon odaklı mobil sağlık teknolojilerinin tasarımı ve geliştirilmesi konusunda öneriler sunmaktır. Bu nedenle, 15 kişinin katıldığı üç aşamalı bir çalışma, seçilen üç meditasyon uygulaması üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın birinci aşaması yarı yapılandırılmış görüşmelerden, ikinci aşaması çevrimiçi günlük araştırma yöntemlerinden ve son aşaması yarı yapılandırılmış görüşmelerden oluşmaktadır. Sonuç olarak, meditasyon uygulamalarını güçlü ve güçsüz yönleri belirlenmiş, mobil teknolojiler aracılığıyla uygulanan meditasyon deneyiminin özellikleri tanımlanmış ve meditasyon uygulamalarının tasarımında faydalanılabilecek pozitif psikolojinin ilkelerine karar verilmiştir. Ayrıca, pozitif mobil sağlık uygulaması deneyimi arttırmaya yönelik tasarım önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
No matter how busy life is, it is important to take a few minutes breaks to slow down, regulate the rhythm of breath, nourish the body, and clear the mind through an effective mind-body exercise. Meditation, as a self-help mind-body exercise, provides various solutions to several problems arising from diverse conditions. As technology developed, forms of self-help interventions have been changed. Especially mobile health technologies that have been combined with various traditional practices became more powerful and effective. Mobile health self-help interventions intend to enhance well-being by supporting individuals in both physical and mental health issues. In parallel with this purpose, strategies that can be used in the development and improvement of these interventions should be investigated with a holistic approach by taking into account many different contexts. The aim of this study is to provide recommendations on the design and development of meditation oriented mHealth technologies that aim to offer a positive self-help intervention experience. For this reason, a three-phase study was carried out with the participation of 15 people through three selected meditation apps. The first phase consists of semi-structured interviews, the second phase consists of online diary methods, and the last phase consists of semi-structured interviews. As a result, strengths and weaknesses of current meditation apps were analyzed, characteristics of the meditation experience that are practiced through mobile technologies were identified, and principles of positive psychology that can be applied in the design of meditation apps were decided. Along with that, various design suggestions have been provided to enhance the positive mHealth app experience.