Doğu karadeniz bölgesi kırsal turizm tesisleri için yapım sistemi önerisi: Yapay çentikli ahşap-beton kompozit sistem
Building system for rural tourism facilities in eastern black sea region: Artificial notched wood-concrete composite system
- Tez No: 629351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Doğu Karadeniz Bölgesi, yerel mimari özellikleri ile Türkiye'de kırsal turizm potansiyelinin yüksek olduğu bölgelerdendir. Ancak bölgede kırsal turizm tesislerinin sayısal yetersizliğinin yanı sıra, bölgenin mimari dokusuna uygun olmayan tesislerin yapılması da bölge doğal bileşenlerini ve mimari dokusunu tehdit etmektedir. Bölgenin arazi yapısı, iklimi, yöre mimarisinde kullanılan ahşap malzemenin temini ve yerel yapım tekniklerinin sürdürülebilmesi kaynaklı zorluklar da bu durumun başlıca nedenlerindendir. Çalışmada, bölgedeki konaklama tesisi ihtiyacına çözüm olabilecek, daha hızlı ve daha kolay uygulanabilecek endüstriyel bir yapım sistemi olarak seçilen Ahşap-Beton Kompozit (ABK) sistem özelliklerinin incelenmesi ve sistem elemanlarında yüksek rijitlik ve kompozit verimlilik değerine sahip bir bağlantı elemanının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışma; ahşap ve betonun farklı bağlantı elemanlarıyla bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş bir yapım sistemi olan ABK sistemin analiz edilmesini, bu sistemde kullanılan bağlantı elemanları arasında en ideal dayanım ve rijitlik özelliklerine sahip çentikli bağlantı elemanlarının yetersizliklerin giderildiği yeni bir bağlantı elemanı geliştirilmesini (yapay çentikli bağlantı), bu bağlantı elemanı özelliklerinin deneysel olarak incelenmesini ve elde edilen bulguların irdelenmesini içermektedir. Çalışmada; ABK yapım sistemlerinin ahşap esaslı, kırsal turizm tesislerinin inşasında kullanabileceği; yapay çentikli bağlantının, çentikli bağlantılara oranla zaman, iş gücü ve kaynak korunumu sağladığı; çentikli sistemde beton plakta ağır hasarlar oluştuğu; yapay çentikli uygulamada beton plakta hasar meydana gelmediği; yapay çentikli bağlantının, çentikli uygulama ile yakın kompozit verimlilikte olduğu; sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With its local architectural features, Eastern Black Sea Region is one of the regions with high potential of rural tourism in Turkey. However, in addition to numerical insufficiency of rural tourism enterprises, there are also facilities that are not suitable for the architectural texture, threatening the natural components and architectural texture of the region. The topography and climate of the region, the supply of wood material used in the local architecture and the difficulties arising from sustaining local construction techniques are among the main reasons of this situation. In this study, it is aimed to examine the properties of the Wood-Concrete Composite (WCC/ABK) system, which is chosen as an industrial construction system that can be applied faster and more easily, which can be a solution to the need for accommodation facilities in the region, and to develop a fastener with high rigidity and composite efficiency value in the system elements. The study involves the analysis of WCC (ABK) system which is a construction system created by combining wood and concrete with different fasteners, the development of a new fastener (artificial notched joint) with the most ideal strength and rigidity among the fasteners used in this system, the experimental investigation of these fastener properties and the examination of the findings obtained. The results of the study are WCC systems can be used in the construction of wooden-based rural tourism facilities, artificial notched connection provides time, labor and resource conservation compared to notched connections, severe damage occurs to the concrete slab in the notched system, no damage to the concrete slab in artificial notched application, artificial notched connection is close composite efficiency with notched application.