The planetary-extended urbanization of valleys of the Eastern Black Sea region: The dispossession of Fırtına Valley through tourism and nature conservation
Doğu Karadeniz vadilerinde gezegensel-genişleyen kentleşme: Fırtına Vadisinin turizm ve doğa koruma yoluyla mülksüzleştirilmesi
  1. Tez No: 800860
  2. Yazar: ONUR AÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGA RITTERSBERGER-TILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Doğu Karadeniz Bölgesi'nin Fırtına Vadisi son yıllarda özellikle turizm sektörü ve doğa koruma kurumları gibi yeni pratiklerin gelişmesiyle birlikte bir dönüşüm geçirmeye başladı. Bu araştırmanın öncelikli sorusu, Fırtına Vadisindeki kırsal coğrafyanın neden ve nasıl turizm merkezlerine ve doğa koruma alanlarına dönüştüğünü açıklamaktır. Bu sorgulama çerçevesinde, bu araştırma aynı zamanda bu yeni gelişmelere yönelik gelişen hoşnutsuzlukarın, yerel protestoların ve itirazların anlamını sorgulamaktır. Çalışma bu yeni dönüşümü açıklayabilmek için gezegensel-genişleyen kentleşme, mekân üretimi, çevresel onarım ve mülksüzleşme gibi kavramsal araçları kullanmaktadır. Bu sürecin nesnel-kurumsal unsurları olarak, devlet-güdümünde bölgenin markalaştırılması, topraklar üzerindeki siyasi kontrolün merkezileştirilmesi ve altyapısal yol koridorları ve yeni çitlemelerin yaygınlaştırılması araştırmanın bölge-ölçeğine dair önemli bulguları arasındadır. Sürecin öznel unsurları olarak, bütün bu gelişmeler bir yanda makro-turizm projeleri yoluyla soylulaştırılmış elit bir turizm vadisi yaratmaya yönelik arzuyu üretmiştir. Öte yandan, aynı süreç mülksüzleşme tehdidini vadi halklarının gündelik deneyimlerini anlamlandırmada merkezi bir yere taşımıştır. Bu bağlamda, etno-kültürel, politik-ekonomik ve ekolojik farklılıklara dayanan yer-temelli muhalif bakış açıları ortaya çıkmıştır. Çalışmanın saha araştırması 2017-2021 yılları arasında yaz aylarında gerçekleştirilmiştir. Etnografik gözlem ve tarihsel araştırma çalışmadan önemli bir yer tutmuştur.
Özet (Çeviri)
The Fırtına Valley of the Eastern Black Sea Region has undergone a transformation in recent years by the tourism industry and nature conservation institutions. The primary question of this research is to explain why/how the rural geography in the Fırtına Valley has transformed into tourism centers and nature conservation zones. Within the framework of this inquiry, the research also tries to describe the sense of the emerging discontents, local protests and objections to these developments. The study used the conceptual instruments of planetary-extended urbanization, space production, environmental fix and dispossession in order to explain the recent transformations. As the objective-institutional aspect of the process, the state-led branding of the region, the centralization of political control over the lands and the infrastructural road corridors and new enclosures were important findings of the study at the regionalscale. As the subjective aspects of the process, all these developments constituted on the one hand the desire to create a gentrified elite tourism enclave through macrotourism projects in the valley. On the other hand, the same process nourished the feeling of dispossession as the semantic backbone of the everyday life experience of the people of the valley. In this context, place-based oppositional views emerged on the basis of ethno-cultural, political-economic and ecological distinctiveness of the life in the valley. The field research of this study was conducted in the summer seasons of the years between 2017 and 2021. Ethnographic observations and historical research held an important place in the research.