Okul öncesi dönem çocukların beslenmesine yönelik örnek animasyon filmi üretimi
Production of animation film for preschool child nutrition
  1. Tez No: 629432
  2. Yazar: ALİ AYCAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN ŞENGEL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Nutrition and Dietetics, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sağlıklı yaşam için vücudun gereksinimi olan besin öğelerinin yeterli ve dengeli oranda tüketilmesi beslenmeyi tanımlamaktadır. Büyüme ve gelişmenin temel unsurlarından biri olan beslenme, bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Vücudun ihtiyacı olan besinlerin gereğinden fazla ya da az tüketilmesi büyüme ve gelişme bozukluğuna neden olmaktadır. Yaşamın sağlıklı bir biçimde sürdürülebilmesi için beslenme eğitiminin, ilk alışkanlıkların kazanıldığı okul öncesi dönemde verilmesi büyük önem taşımaktadır. Üç-altı yaş grubu okul öncesi dönem çocuklarının sağlıklı beslenmeleri için günlük almaları gereken dört ana besin grubu vardır. Bu gruplar; et-yumurta-kurubaklagil grubu, süt grubu, sebze-meyve grubu, ekmek ve tahıl gruplarıdır. Okul öncesi dönem çocuklarının sağlıklı beslenmesine yönelik örnek üç boyutlu animasyon film üretimini amaçlayan bu çalışma doğrultusunda, okul öncesi dönem çocuklarının ebeveynlerine uygulamak üzere sebze-meyve grubu üzerinden 26 meyve, 19 sebze, altı demografik soru ve bir açık uçlu sorunun bulunduğu dört sayfalık bilgi formu geliştirilmiştir. Kütahya Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 10 özel eğitim kurumu ile çalışılmış ve okul öncesi dönem çocuklarının yeme tercihleri 363 adet bilgi formundan elde edilen verilere göre belirlenmiştir. Dağıtılan 632 adet bilgi formundan 450 adeti cevaplanmıştır. 450 adet bilgi formu içerisinden 87 adeti geçersiz sayılmıştır. Kalan 363 adet bilgi formu üzerinden çocukların yemedikleri ya da az yedikleri belirlenen sebze-meyvelerden beş adetinin özelliklerini, faydalarını anlatan şarkı sözleri yazılmış ve bu sözlere uyumlu müzik altyapısı oluşturulmuştur. Sebze-meyve karakterlerini ve hazırlanan şarkıyı içeren, üç boyutlu animasyon tekniğinin kullanıldığı, okul öncesi dönem çocuklarının beslenmesine yönelik örnek animasyon filmi üretilmiştir. Hazırlanan üç boyutlu animasyon filmin ve üretim aşamalarının, sağlıklı beslenmeye yönelik animasyon çalışmalarına örnek olması ve beslenme alışkanlıklarına etkisine yönelik araştırmaların yapılması bakımından önem taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Adequate and balanced consumption of nutrients, that the body needs for healthy life, defines nutrition. It is a behavior that needs to be done consciously as one of the basic elements of growth and development. Consuming more or less of the nutrients, to the extent of need, causes growth and development disorders. In order to maintain a healthy life, it is very important to provide nutrition education in the preschool period when the first habits are acquired. There are four main nutrient groups that preschool children need to take daily in order to eat healthy. These groups are meat-egg-legume group, milk group, vegetable-fruit group, bread and cereal groups. In this study, a four page information form was developed over the vegetable-fruit group. In line with this study, which aims to produce an exemplary three-dimensional animated film for healthy nutrition of preschool children, a four-page information form with 26 fruits, 19 vegetables, six demographic questions and an open-ended question has been developed to apply to the parents of preschool children. A questionnaire study was conducted with ten educational institutions affiliated to the Kutahya Provincial Directorate of National Education, and eating preferences of preschool children were determined according to the data obtained from 363 information forms. 450 of the 632 distributed information forms were answered. 87 out of 450 information forms were invalid. Through the remaining 363 information forms, lyrics were written explaining the features and benefits of five of the vegetables and fruits that the children were not eating or ate, and a music infrastructure compatible with these words was created. A sample animation film was prepared for the nutrition of preschool children, using the three-dimensional animation technique, which included vegetable-fruit characters and the prepared song. Prepared three-dimensional animation film and production phases were intended to be a sample of animation work towards healthy nutrition of preschool children in the future.