Özelleştirme ve Kümaş Kütahya Manyezit İşletmeleri A.Ş.'nin özelleştirme öncesi ve sonrası durumunun karşılaştırılması
  1. Tez No: 62946
  2. Yazar: MUSTAFA TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
ÖZET Bir çok ülkede 1930'lu yıllarda özel teşebbüsünde yetersizliği nedeniyle, ekonomik kalkınmanın temel aracı olarak Kanın İktisadi Teşebbüsleri kurulmaya başlanmış ve daha sonraki yıllarda yenilerinde katılmasıyla giderek yaygınlaşmıştır. Kamu İktisadi Teşebbüsleri ister politik, ister sosyal, isterse ekonomik amaçlarla kurulmuş olsunlar, uzun yıllar devletin ekonomiye müdahalesinin en önemli araçlarından birisi olmuşlardır. « KİT'lerin kurulmaları ve iyileştirme çalışmaları kuruluş yıllarıyla beraber başlamıştır. Bu güne kadar KİT'lerle ilgili olarak yapılan düzenleme çalışmalarından istenen sonuçların alınamaması ve zaman içinde devletin ekonomik alanda yerinin tartışılır duruma gelerek devletlerin, ekonomik hayata müdahaleyi azaltmayı benimsemiş olmaları 1970Tİ yılların sonlarından itibaren KİT'lerin özelleştirmelerini gündeme getirmiştir. Ülkemizde ise KİT'lerin özel sektöre devri yeni olmayıp kuruluşlarıyla birlikte gündeme gelmiş ancak özel sektörün yeterince sermaye birikimine sahip olmaması, yetişmiş insan gücünün olmaması gibi nedenlerle söz konusu KİT'lerin özel sektöre devri bir türlü gerçekleştirilememiştir. Özelleştirmenin yapıldığı veya yapılmasının planlandığı ülkelerde benimsenen ve öne sürülen gerçeklerden birisi, özelleştirilen işletmelerde verimliliğin ve etkinliğin artacağıdır. İngiltere dahil bir çok ülkede özelleştirilen KİT'lerin verimlilik düzeylerinin artması sonucu, ekonominin genelinde makıo düzeyde verimliliğin ve etkinliğin artacağı özel bir önem arz etmektedir. Özelleştirme, globalleşen dünyada devletlerin ekonomilerini yeniden yapılandırmaları, bununla birlikte diğer asli görev ve yetkilerinin yeniden tanımlanması vede yapılandırılması için bir araçtır. Yani devletlerin değişen yeni dünya düzenine ayak uydurabilmeleri için önemli bir fırsat ve araçtır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In many countries, dining 30\s years Public Enterprises that are the main factor of economical development, were established by Governments as a result of Private Section unsufficient and subsequently expanded through new ones. Public Enterprises were representative the influence of Governments on the economical activities, although they were established in order to improve economical and social situation as a basic purpose. Founding and working of improvement initialy began with its starting of production in the same years together. But unfortunately, the expected results that through this improvements works, were not ensured until this time and now it is discussed the place of State on the economical activities and as a result of this phenomena, States accept that not more to interfere to economical activities. Therefore, the Privatisation of Public Enterprises has been conducted in the late of 70's years. In our country, the purchasing of Public Enterprises by private section is not a new event. It has been conducted in the founding date of enterprises but not realised because of a lack of economical and experienced personel sufficieny. One of true events in the countries where privatisation is planned or occured, is that the productivity and efTectivity will be higher. As a result of enhanced productivity of privatised Public Enterprises in many countries and also in England, the improving of productivity and efFectivity on the macro economical activities submit special and great importance. Privatisation is a tool for the reconstruction of economical situation and also to define the main duties of countries. Namely, it is a significant possibility and oppotunity to fall in step to new world transformation.