Doğal açıklıklar yoluyla endoskopik cerrahi (notes)'ta peritonit gelişiminin önlenmesi için farklı dezenfektanlarla yapılan gastrik lavajın etkinliğininkarşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of gastric lavage with different disinfectants to prevent development of peritonitis in natural orifice transluminal endoscopic surgery (notes)
- Tez No: 629474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SAKÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Doğal açıklıklar yoluyla endoskopik cerrahi (NOTES) uygulamalarında vücut boşlukları ve kullanılan endoskoptan kaynaklanan enfeksiyonriski vardır. Bu çalışmada transgastrik intraperitoneal cerrahi uygulamalarında peritoneal enfeksiyon riskini azaltmada gastrik lavajın etkinliğive gerekliliği araştırıldı. Çalışmamızda Wistar-Albino cinsi rat'lar 8'erli 4 gruba ayrıldı. 3 gruba farklı dezenfektanlar ile gastrik lavaj yapıldı, 4.gruba ise lavaj yapılmadı. Postoperatif 1. ve 14. günlerde kan alınarak lökosit sayımı yapıldı, C- reactive protein ölçüldü. Postoperatif 14. günrat'lar sakrifi ye edildi. Peritoneal kaviteden aerob ve anaerob kültür numuneleri, mide duvarı ve perigastrik peritondan biyopsi örnekleri alındı.14. günde hayvanlar sakrifi ye edildiklerinde makrokopik apse formasyonu olan hiçbir hayvan yoktu. Biyopsilerin patolojik incelemesinde lavajyapılanlarda daha az olmak üzere olarak tüm gruplarda infl amatuar reaksiyon, mikroapse formasyonları ve yabancı cisim dev hücreleri gözlendi.Tüm gruplarda 1. ölçüm değerlerine gore Lökosit ve CRP ölçümlerinde yükselme oldu. Kültür numunelerinin incelemesinde 7 farklı ratta üremeolurken, anaerobik kültürlerde üreme olmadı. Sonuç olarak, transgastrik peritoneoskopide cerrahi uygulamaların daha güvenle yapılmasınısağlamak için gastrik lavaj yapılmalıdır. Bu amaçla kullanılan dezenfektanlar arasında fark yoktur. Serum fizyolojik ile lavaj yapılması yeterlidir.
Özet (Çeviri)
In the implementation of natural orifice transluminal endoscopic surgery (NOTES) there is a risk of infection arising from the orifices of the body and the endoscope used. This study investigates the need for and efficiency of gastric lavage in reducing the risk of peritoneal infection in transgastric intraperitoneal surgery. In this study, Wistar-Albino rats were divided into 4 groups of 8. Gastric lavage was performed with three, but it was not performed on group 4. Blood samples were taken on the first and 14th days postoperatively, and a leukocyte count was made and C-reactive protein was measured. On the 14th postoperative day, the rats were sacrificed; aerobic and anaerobic culture specimens were taken from the peritoneal cavity, and biopsy samples were taken. Pathological examination of biopsy lavage in those groups, all for less inflammatory reaction and foreign body giant cell formation mikroabses were observed. In the all groups Leukocyte count and CRP measurements according to measurement values are rising. Culture examination of samples of seven different rats, while producing, anaerobic culture was not isolated in. As a result of gastric lavage should be done to ensure that surgery more safely performed of transgastric peritoneoscopy. There is no diff erence between the disinfectant solutions used, and the use of normal saline for gastric lavage is sufficient.