Sıcak kuru iklimde yer alan konut binalarında maliyet etkin iyileştirme teknikleri
Cost optimised refurbishment alternatives for residentialbuildings in hot-dry region
  1. Tez No: 629574
  2. Yazar: GÖRKEM AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL AYÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya genelinde kaynaklar giderek azalmakta, binaların gereksinimi ise önemli oranda artış göstermektedir. Toplam enerji tüketiminin %30'unu bina sektörü kapsamaktadır. Bu enerji tüketiminin dörtte birine yakın kısmını konut binaları oluşturmaktadır. Son yıllarda dünya genelinde binaların enerji performanslarının arttırılmasına yönelik bilimsel çalışmalar ve uygulamalar hız kazanmıştır. Bu çalışmalar yeni yapılan binalar yanı sıra mevcut binaların da performanslarının iyileştirilmesini kapsamaktadır. Konut binaları üzerine yapılan“maliyet optimum enerji seviyeleri”çalışmalarının sayısı yeterli değildir. Maliyet etkin iyileştirme tekniklerinin genellikle soğuk bölgelerde bulunan binalarda uygulandığı görülmektedir. Tez çalışmasında, sıcak-kuru iklim bölgesinde mevcut bir konut binası üzerinde maliyet etkin iyileştirme teknikleri uygulanarak yapılan analizler ile bu eksikliğin giderilmesi amaçlanmıştır. DesignBuilder bina enerji benzetim programı kullanılarak TS25'e ve bölgenin iklimsel özelliklerine uygun olarak iyileştirme alternatifleri geliştirilmiş, Diyarbakır'da bulunan konut binasının ısıtma-soğutma ve yıllık toplam enerji performansları analiz edilmiş, ısı yalıtımı ve cam tiplerinin kullanılması ile farklı performans ve maliyet açısından olarak en uygun örnekler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Resources are decreasing all over the world and the need for buildings is increasing significantly. The building sector covers 30% of the total energy consumption. Approximately one-quarter of this energy consumption is done by residential buildings. In recent years, scientific studies and applications aimed at increasing the energy performance of buildings around the world have gained momentum. These studies include improving the performance of existing buildings as well as the new buildings. The number of studies on“cost optimum energy levels”on residential buildings is insufficient. It is seen that cost- effective refurbishment studies are generally applied in buildings located in cold regions. In this thesis, it is aimed to overcome this deficiency by analyzing the cost-effective imrovement techniques on an existing residential building on the hot-dry climate zone. Refurbishment alternatives have been developed in accordance with TS25 and the climatic characteristics of the region by using DesignBuilder building energy simulation program, heating-cooling and total energy performances of the residential building in Diyarbakır have been analyzed, the best samples depending on the cost and different performances were determined with the use of heat insulation and glass types.