İletken dolgulu şekil hafızalı poliüretanhazırlama ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of conductive fillercontaining shape memory polyurethane
  1. Tez No: 629573
  2. Yazar: LEYLA URANBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Şekil hafızalı polimerler (ŞHP); elektrik alan, pH, sıcaklık, ışık, manyetizma veya nem gibi bir dış uyarana maruz kaldıklarında büyük bir deformasyondan sonra orijinal şekillerini geri kazanabilen malzemelerdir. Bu özellikleri ile endüstride pek çok alanda kullanımları mümkündür. Bu çalışmada, elektrik akımıyla aktifleşerek kontrollü olarak şekil değiştirebilen, şekil hafızalı polimer kompaund geliştirildi. Ticari olarak temin edilen şekil hafızalı termoplastik poliüretan (ŞHPU), ekonomik üretim göz önünde bulundurularak düşük maliyetli ve elektrik iletimi yüksek olan karbon siyahı (KS) ile farklı oranlarda katkılanarak, elektroaktif şekil hafızalı polimer kompaundları hazırlandı. Bu kompaundlar hazırlanırken ŞHPU ve KS nin hidrodinamik çapları dinamik ışık saçılımı yöntemi ile belirlendi. ŞHPU/KS kompaundların homojen olup olmadıkları optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskop (SEM) taramaları ile, yapısal karakterizasyonları ATR-FTIR ile, morfolojik karakterizasyonları XRD ölçümleri ile, yüzey özellikleri temas açısı ölçümleri ile, elektrik iletkenlikleri dört-nokta ölçümleri ile, termal özellikleri diferansiyel tarama kalorimetresi (DSC) ve termogravimetrik (TGA) analiz ölçümleri ile, dinamikmekanik özellikleri dinamik mekanik analiz (DMA) testleri ile, mekanik özellikleri çekme-germe testleri ile, ve reolojik özellikleri ergime akış indeksi (EAİ) ölçümleri ile aydınlatıldı. ŞHPU/KS kompaundların bu karakteristik özelliklerine KS katkılama oranlarının etkileri araştırıldı. Çalışmanın sonunda, ŞHPU/20KS kompaundun şekil hafızalı ticari bir malzeme olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Shape memory polymers (SMP) are the materials that can recover their original shape after a large deformation when exposed to an external stimulus such as electric field, pH, temperature, light, magnetism or humidity. With these properties, it is possible to use in many areas in the industry. In this study, a shape-memory polymer compound was developed which is capable of changing its shape when subjected to an electric current. Electroactive shape memory polymer compound was prepared by mixing commercially available and economically viable thermoplastic shape memory polyurethane (SMPU) with carbon black (CB), which has low cost and high electrical conductivity, by adding at various proportions. Hydrodynamic diameters of the SMPU and CB were determined by dynamic light scattering (DLS). Structural, morphological, homogeneity, rheological, tensile, electrical and thermal characterizations of the SMPU/CB compound was carried out by ATR-FTIR spectroscopy, X-ray diffraction analysis (XRD), optical microscopy (OM), scanning electron microscopy (SEM), dynamic mechanical analyses (DMA), melt flow index, mechanical tests, four-probe measurements and differential scanning calorimetry (DSC) and thermogravimetric analysis (TGA) methods, respectively. The effects of CB doping ratios on these characteristics of SMPU/CB compounds were investigated. It was concluded that SMPU/20CB compound can be used as a commercial material having shape memory characteristics.