Rutin biyokimya analizlerinde altı sigma prosedürü: Teori ve uygulama
Six sigma procedure in routine biochemistry analysis: Theory and application
  1. Tez No: 629584
  2. Yazar: İSMAİL TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE ONUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada, analitik evreye ait istatistiksel kalite kontrol verilerini kullanarak ve kalite düzeyini sigma ölçümü ile değerlendirerek, tıbbi laboratuvarlar için bir iç kalite kontrol takip modelinin oluşturulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Laboratuvarımızın Mart 2019-Mayıs 2019 tarihleri arasındaki analitik kalitesi, altı sigma temelli iç kalite kontrol prosedürü kullanılarak değerlendirilmiştir. Beckman Coulter AU680 cihazında çalışılan 21 analitin, öncelikle 30 günlük bir çalışmayla laboratuvar ortalamaları belirlenmiştir. Sonrasında bu 21 analitin sigma performanslarının iç ve dış kalite verileri kullanılarak hesaplanmasına ve uygun kalite kontrol stratejilerinin belirlenmesine yönelik bir istatistiksel kalite kontrol takip modeli oluşturulmuştur. Bulgular: Hesaplanan seviye 1 kontrol materyali ortalamaları firma tarafından önerilen hedef değerlerle karşılaştırıldığında ALP, ALT, direkt bilirübin, kreatinin, GGT ve glukozda belirgin (%5'in üzerinde) deviasyon saptanmıştır. Seviye 2 ortalamalarda, bu analitlere ek olarak amilaz ve LDH da belirgin deviasyon göstermiştir. Analitlerin 6 aylık (RMS)bias verileri kullanılarak hesaplanan sigma düzeylerine bakıldığında en iyi performansı AST, direkt bilirübin, CK ve total protein göstermiştir (sigma >6). Sınırın altında performans göstermiş olan analitler ise (sigma
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to establish an internal quality control monitoring model for medical laboratories by using the statistical quality control data of the analytical phase and evaluating the quality level with sigma measurement. Material and Methods: The analytical quality of our laboratory between March 2019 and May 2019 was evaluated using a six sigma based internal quality control procedure. Laboratory means of 21 analytes studied on Beckman Coulter AU680 device were determined with a 30-day study. Afterwards, a statistical quality control monitoring model was created to calculate the sigma performances of these 21 analytes via using internal and external quality data and to determine appropriate quality control strategies. Results: When the calculated level 1 control material means were compared with the target values recommended by the company, significant deviations (above 5%) were detected in ALP, ALT, direct bilirubin, creatinine, GGT and glucose., In addition to these analytes, amylase and LDH also showed significant deviation in Level 2 control material means. Looking at the sigma levels calculated using the 6-month (RMS) bias data of the analytes; AST, direct bilirubin, CK and total protein showed the best performance (sigma> 6). Analytes that performed below the lower limit (sigma