Biyoreaktörde mikropartikül kullanarak Aspergillus niger'den ksilanaz enzimi üretimi
Xylanase enzyme production by Aspergillus niger with microparticles in bioreactors
- Tez No: 629585
- Danışmanlar: PROF. DR. GAYE ÖNGEN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde biyoreaktörlerde mikropartikül kullanılarak Aspergillus niger'den ksilanaz enzimi üretimi üzerine çalışılmıştır. Çalışmaya başlanırken A. niger ile ksilanaz enzimi üretiminde, üretim ortamına Al2O3 ve Talc mikropartikülleri eklenerek fungal morfolojinin etkilenmesi ve bunun sonucu olarak ksilanaz enzim üretim veriminin arttırılması amaçlanmıştır. Biyoreaktör ölçeği öncesinde erlen ölçeğinde denemelerle, mikropartikül konsantrasyonu, besi ortamı bileşenlerine farklı ön işlem uygulamaları gibi parametreler belirlenmiştir. Biyoreaktör üretimlerinde, belirli koşullar sabit tutularak, mikropartikül içeren ve içermeyen deneme setleri kurulmuş, belirli aralıklarla örnek alınmıştır. Alınan örnekler üzerinden ksilanaz enzim aktivitesi tayini ve stereo mikroskop altında A. niger pellet morfolojisi görüntülemeleri yapılarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the production of xylanase enzyme from Aspergillus niger has been studied by using microparticle in bioreactors. The aim of the study was to effect the fungal morphology by adding Al2O3 and Talc microparticles to the production medium of A. niger and to increase the xylanase enzyme production efficiency. The parameters such as microparticle concentration and different pretreatment applications to the nutrient components were determined with the laboratoy scale experiments before the bioreactor scale. In bioreactor production, certain conditions have been kept constant. Experimental sets with and without microparticles were established and samples were taken at constant period. Xylanase enzyme activity was determined and morphology images of A. niger pellets were taken under stereo microscope. After the interpretation of the results, the study was completed.