Yazılım tanımlı ağ teknolojisi kullanarak webrtc performansının arttırılması
Enhancing webrtc performance using software defined networking technology
- Tez No: 611109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE SAYIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bir ağda, bant genişliği, paketlerin varış arasındaki zaman farkı ve paketlerin yerinde olup olmadığı gibi birçok faktör doğrudan performansı etkiler. Sistemin kalitesini iyileştirmek için, yönlendirme işlemlerinin bu tespitlere uygun olarak yapılmasını sağlamak ve paketleri alternatif rotalara yönlendirmek için performansı artırabilecek tespitler yapmak gerekir. Günümüzün video konferans uygulamalarında yaygın olarak kullanılan WebRTC teknolojisinin performans kalitesini artırması beklenen yazılım tanımlı ağlar (SDN) teknolojisinin avantajı kullanılarak geliştirilen yaklaşımlar. Çünkü, SDN teknolojisinin ağ limitleri, performans sorunları ve benzeri konular üzerinde önemli iyileştirmeler yapma potansiyeli olduğu bilinmektedir.. Bu tez çalışmasında WebRTC ve SDN teknolojisi ayrı ayrı ve geniş bir şekilde incelenerek WebRTC ve SDN için ayrı ayrı ve birlikte detaylı literatür taraması yapılmıştır. Yazılım tanımlı ağ teknolojisinin desteğinin, platformlar ve sistem uygulamaları arasında WebRTC konferans sisteminin performansını nasıl etkilediğini bulmak istenmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, WebRTC teknolojisi, görüntülü aramaların performansını artırmak, kaliteyi artırmak ve video akışının performansını en üst düzeye çıkarmak için SDN teknolojisi ile desteklenmektedir
Özet (Çeviri)
In a network, many factors, such as bandwidth, time difference between packets arrival, and whether packets are in place, directly affect performance. In order to improve the quality of the system, it is necessary to make determinations that can improve the performance, to ensure that the directions are made in accordance with these determinations and to direct the packets to alternative routes. Approaches that are developed by using the advantage of software-defined networks (SDN) technology, expected to improve the performance quality of WebRTC technology, which is widely used in today's video conferencing applications. Because it is known that SDN technology has the potential to make significant improvements to network limits, performance issues, and similar issues. In this thesis, WebRTC and SDN technology were examined separately and widely and detailed literature search has been completed for WebRTC and SDN by separately and together. It was desired to find out how the support of software-defined networks technology effect the performance of WebRTC conference system between platforms and its system applications.With the scope of the thesis, WebRTC technology is supported by SDN technology for enhancing the performance of video calls, for increasing quality and maximizing the performance of video streaming.