Edirne il merkezindeki anaokulu çocuklarının ebeveynlerinin obezite bilgi, algı ve tutumlarının çocukluk çağı obezitesine etkisi
Influence of parents' knowledge, perception and attitude about obesity on childhood period in preschool children of edirne provincial center
- Tez No: 629617
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmamızda Edirne il merkezindeki anasınıfı öğrencilerinin obezite oranı ve ebeveynlerinin çocukluk çağı obezitesine yönelik algı, bilgi, tutumları ve aile düzeyinde çocukluk çağı obezitesi ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Edirne il merkezindeki anasınıflarında eğitim görmekte olan çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır ve 775 ebeveyn çalışmaya katılmıştır. Anket formumuz tarafımızca hazırlanan, ebeveyn ve çocukların demografik verileri, günlük alışkanlıkları, ebeveynlerin çocukluk çağı obezitesine yönelik bilgi, algı ve tutumlarına yönelik sorulardan oluşan toplam 93 sorudan oluşmuştur. Çalışmaya katılan ebeveynlerin 663'ünün (%85,5) anne ve 112'sinin (%14,5) baba olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin ana sınıfına giden çocuklarının, 391'i (%50,5) kız ve 384'ü (%49,5) erkektir. Çocukların BKİ'leri değerlendirildiğinde 29'unun (%3,7) çok zayıf, 41'inin (%5,3) zayıf, 524'ünün (%67,7) normal, 95'inin (%12,2) fazla kilolu ve 86'sının (%11,1) obez olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda ebeveynlerin çocuklarının BKİ durumlarını önemli bir oranda yanlış algıladığı, çocuklukların BKİ durumları ile anne ve babalarının BKİ'sinin ilişkili olduğu, ebeveynlerin abur-cubur, fast food, sebze-meyve, gazlı şekerli içecek tüketim sıklığının ve fiziksel aktivite sıklığının çocuklarının alışkanlıkları ile korele olduğu bulunmuştur. Ayrıca çocukların ekran başında geçirdikleri sürenin artmasının da çocuklarda obeziteyi arttırdığı görülmüştür. Bu çalışmanın, önemli bir sağlık sorunu olan obezitenin azaltılması için tüm Türkiye genelinde özellikle okul öncesi çocukların ebeveynlerine ulaşacak çalışmalar yapılmasının gerekliliğini anlatmak açısından farkındalık yaratması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate the obesity rate and parents' perception, knowledge and attitude about childhood obesity and family related factors associated with childhood obesity among preschool students in Edirne provincial center. Sample of the study consists of 775 parents of children who go to preschool in Edirne provincial center. Questionnaire form, developed by the resarchers and it consist of 93 questions about demographic data of children and parents, their daily habits and parents' perception, knowledge and attitude about childhood obesity. 663 (%85.5) of the contributing parents were mothers and 112 (% 14.5) of them were fathers. 391 of the children going to preschool (%50.5) were girls and 384 children (%49.5) were boys. 125 of the students (% 16.2) were attending to private preschools and 650 of them (%83.8) were going to public preschools. %22.4 of the children were found to be doing regular sport activities. When BMI (body mass index) of the children were assessed , 29 children (%3.7) were detected as very thin, 41 of them (%5.3) were thin, 524 children (% 67.7) were normal, 95 of them(12.2) were overweight and 86 of them (%11.1) were detected to be obese. In our study it was found that parents have a significantly wrong perception of their children's BMI condition, there is a positive correlation between BMI of children and BMI of their parents and junkfood, fast food, fruit-vegetable, fizzy and sugary beverage consuming and physical activity frequency of the parents shows correlation with habits of children. Furthermore, as the time that children spend in front of screen increases, incidence of obesity also seems to be increasing. This study is expected to create an awareness about the necessity of such attempts to reach especially the parents of preschool children all around Turkey in order to decrease the rate of obesity which is a critical health problem.