Hamam böceği blatta orientalis'te fat body hücrelerinin morfolojik ve histolojik olarak gösterilmesi
Morphological and histological demonstration of fat body cells in cockroach blatta orientalis
  1. Tez No: 629616
  2. Yazar: TUĞBA ZÜLFİKAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TURGAY İZZETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Fat body böceklerde bir veya birkaç hücre tabakasından oluşan ve omurgalılardaki karaciğere eş olan bir dokudur. Mezodermal kökenli olan bu doku, birçok metabolik fonksiyonda görev alır. Bu çalışmada, Blatta orientalis'in gelişimsel olarak bütün evrelerinin seçilen üç bölgesinde (toraks, abdomen başı ve sonu) de fat body dağılımı, total kesit alınarak ilk kez gösterilmiştir. Gerek histolojik ve histokimyasal boyamalarla gerekse ince yapı çalışması yapılarak fat body hücre tipleri ve içerikleri ortaya konulmuştur. B. orientalis'in fat bodysinde trofosit, misetosit, ürosit ve fat bodyle ilişkili olan önositler belirlenmiştir. Yapılan histokimyasal boyamalar sonucunda periferal fat bodyde daha büyük lipit vakuolleri depolanırken, perivisseral fat bodyde daha fazla glikojen ve protein biriktirildiği gösterilmiştir. Ayrıca genel olarak evrelerin seçilen bölgelerinde gelişime bağlı olarak fat body içeriğinin arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, fat body yapısının detaylı bilinmesinin, zararlı olarak kabul edilen hamam böcekleri için yapılan insektisit çalışmalarına yön verebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Fat body is a tissue that consists of one or several cell layers in insects and is equivalent to the liver in vertebrates. This tissue is mesodermal origin and involved in many metabolic functions. In this research, the fat body distribution was shown in the first time in the shape of total section in three selected sections (thorax, begining and end of abdomen) developmentally in all stages of Blatta orientalis. Fat body cell types and contents were determined both by histological, histochemical staining and ultrastructural studies. In fat bodies of B. orientalis, trophocytes, mycetocytes, urocytes and fat body-related oenocytes were identified. As a result of histochemical staining, larger lipid vacuoles were stored in the peripheral fat body, while more glycogen and protein were accumulated in the perivisceral fat body. In addition, it has been determined that fat body content increases in selected regions of the stages depending on the development. As a result, it is thought that detailed knowledge of fat body structure may direct the insecticide studies for cockroaches that are considered harmful.