Edirne il merkezindeki yetişkinlerde 10 yıllık tip 2 diabetes mellitus riski ve etkileyen faktörler
Ten year risk of TYPE 2 diabetes mellitus and affecting factors of adults in edirne city center
- Tez No: 629618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tip 2 diyabet; insülin direnci zemininde ilerleyici insülin sekresyon defekti ile karakterize organizmanın karbonhidrat, yağ ve proteinlerden yeterince yararlanamadığı, sürekli tıbbi bakım gerektiren, kronik, geniş spektrumlu bir metabolizma bozukluğudur. Tip 2 diyabet, erken dönemde ve doğru tedavi edilmediği durumda tüm sistemlerde komplikasyonlara yol açabilmektedir. Çalışmamızın amacı, bireylerin 10 yıllık tip 2 diyabet risk düzeyini ve bu risk düzeyine etki eden faktörleri tespit edebilmek ve yüksek riskli tespit edilen bireylerin korumaya alınması için gerekli girişimleri başlatmaktır. Çalışmanın örneklemini Edirne İl Merkezi'ndeki 23 aile sağlığı merkezine kayıtlı 20-64 yaş arası 744 birey oluşturmaktadır. Veriler 53 sorudan oluşan bir anketle toplanmıştır. Anketin içinde 8 sorudan oluşan FINDRISK tip 2 diyabet risk değerlendirme formu uygulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 40,31±13,03 idi. Katılımcıların %66,2'si evliydi ve %39,2'si üniversite mezunuydu. FINDRISK sonuçlarına göre popülasyonun %14'ü yüksek ve çok yüksek riskli grupta yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is characterized by progressive insulin secretion defect on the basis of insulin resistance and a chronic broad-spectrum metabolism disorder that has insufficient utilization of carbohydrates, fats and proteins and requires continuous medical care. If not treated correctly in the early period type 2 diabetes can lead to complications in all tracts. The aim of our study is to determine the 10-year risk of type 2 diabetes of individuals, the factors affecting the risk level and to initiate the necessary initiatives to protect individuals who are identified in high-risk population. The sample of the study consists of 744 individuals between the ages of 20-64 who are registered to 23 family health centers in Edirne province. The data were collected by a questionnaire consisting of 53 questions. In the questionnaire, FINDRISK type 2 diabetes risk assessment form consisting of 8 questions was used. The average age of the individuals participating in the study was 40.31 ± 13.03. 66.2% of the participants were married and 39.2% were university graduates. According to the FINDRISK results, 14% of the population was in the high and very high risk group.