Polimerik malzemelerde yüzey çizilme direncinin ölçülmesi
The measurements of surface scratch resistance in polymeric materials
  1. Tez No: 629636
  2. Yazar: FURKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YETİŞTİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada polimerik malzemeler için bir çizilme test cihazının tasarımı ve imalatı hedeflenmiştir. Son yıllarda polimerik malzemeler kendilerine geniş bir şekilde kullanım alanı bulmuştur. Buradan hareketle polimerik malzemelerin dayanımlarının anlaşılması önem arz etmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak için muhtelif test makineleri geliştirilmiştir. Bu test makinesinin tasarım aşamasında iki fonksiyonda çalışacağı düşünülmüştür. Bunlardan bir tanesi tek hareketli mod olan numune çizme modudur. Bu mod tablanın tek bir hareketini içerir. Alt yüzeyinde çizici bir uç ve üst kısmında yük blokları bulunan dikdörtgen kesite sahip metal bir lama, numunenin üzerine bırakılır. Numunenin bağlı olduğu tabla tek yönde hareket eder ve dokunmatik panelde belirtilen mesafe bittiğinde durdurulur. Böylelikle numune, üzerine uygulanan yük ile çizilmiş olur. Bir diğer mod ise eksenel olarak ileri geri hareket etme işlemi olan git-gel hareket modudur. Bu yöntemdeki amaç aşınma testini gerçekleştirmektir. Bu çalışmadan, çizici bir uç tarafından, polimerik malzeme yüzeyine uygulanan kuvvet neticesinde oluşan iz (çizik kanalı), tarayıcı elektron mikroskobu aracılığıyla detaylı olarak görüntülenerek, onun çizilmeye ve/veya aşınmaya karşı göstermiş olduğu direnç hakkında yorumda bulunulabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to design and manufacture a scratch test machine for polymeric materials. In recent years, the use of polymeric materials has becoming widespread. Therefore, understanding of the strength of polymeric materials has gained importance. Various test machines are developed to meet this need. During the process of designing the test machine, it was thought that it would operate in two functions. One of them is the single-pass mode which also is named scratch test. This mode includes single motion. A rectangular metal sheet with an indenter device at the bottom and weight blocks at the top is placed on specimen. The plate to which the specimen is clamped moves in one direction and stops when the movement distance is over. Thus, the specimen is scratched by the load applied on it. Another function includes multiple motion which is named reciprocating motion. The purpose of this method is to carry out the abrasion test. From this study, the scratch groove resulting from the force applied to the surface of the polymeric material by an indenter can be viewed in detail by scanning electron microscope and its resistance to scratching and/or abrasion can be interpreted.