Uyku bruksizmi olan çocuklarda uyku davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of sleep behavior in children with sleep bruxism
- Tez No: 629635
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİRDEVS KAHVECİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İkinci Uluslararası Uyku Bozuklukları Sınıflaması (2005), uyku bruksizmini, uyku ile ilişkili hareket bozuklukları arasında listelemektedir. Bu durum, uyku sırasında diş sıkma veya gıcırdatma alışkanlığını içeren oral bir aktivite olarak tanımlanmıştır. Stomatognatik sistem için en zararlı parafonksiyonel aktivite olarak kabul edilen uyku bruksizminin etiyolojisinin multifaktöriyel olduğu düşünülmektedir. Bruksizmin nörolojik ve psikolojik sorunların bir ifadesi olduğuna inanılmıştır. Bununla birlikte, uyku sırasında meydana gelen belirli davranışların da uyku bruksizmi ile ilişkili olduğu ifade edilmiştir. Bu tez çalışmasında, uyku bruksizmi olduğu belirlenen okul öncesi (3-5 yaş) ve okul çağı (6-12 yaş) dönemindeki çocuk hastaların uyku davranışlarının belirlenmesi ve belirlenen verilerin sağlıklı çocuklar ile kıyaslanarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma, 2019 yılı içerisinde Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'nda uyku bruksizmi olduğu belirlenen 102 çocuk hasta, 102 sağlıklı çocuk hasta ve onların ebeveynleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, ebeveynlere uygulanan geçerliliği ve güvenirliği kanıtlanmış Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, anket alt ölçekleri değerlendirildiğinde, literatürdeki çalışmalarla uyumlu olarak parasomniler ve anket toplam puanı (ÇUAA), uyku bruksizmi ile ilişkili bulunmuştur. Buna karşılık yatma zamanı direnci, uykuya dalmanın gecikmesi, uyku süresi, uyku kaygısı, gece uyanmaları, uykuda solunumun bozulması ve gün içinde uykululuk alt ölçekleri uyku bruksizmi ile ilişkili bulunmamıştır. Uyku bruksizmli çocuklarda daha kısa uyku süresi görülmesine rağmen iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Anket kesim noktası alt ölçeklere göre gruplar içinde değerlendirildiğinde; sadece uykuya dalmanın gecikmesi alt ölçeğinde iki grup içinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Buna karşılık diğer alt ölçekler ile anket kesim noktası arasında iki grup içinde anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Uyku bruksizminin multifaktöriyel bir etiyolojiye sahip olduğu düşünüldüğünde, uyku davranışlarının da bu konuda büyük bir paya sahip olduğu görülmektedir. Bu uyku davranışlarının olası etkilerini azaltmak için, ebeveynlerin bu konuya olan ilgilerini artırarak, gerekli ise hastayı tıbbi bir servise yönlendirerek çocuk diş hekimliği-pediatri işbirliği içinde durumun iyileştirilmeye çalışılmasının gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Second International Classification of Sleep Disorders (2005) lists sleep bruxism among sleep-related movement disorders. This condition has been described as an oral activity involving the habit of clenching or grinding teeth during sleep. The etiology of sleep bruxism, which is considered as the most harmful parafunctional activity for the stomatognathic system, is thought to be multifactorial. Bruxism has been believed to be an expression of neurological and psychological problems. However, it has been stated that certain behaviors that occur during sleep are also associated with sleep bruxism In this thesis, it is aimed to determine the sleep behavior of children in preschool (3-5 years) and school age (6-12 years) period who are determined to have sleep bruxism and to evaluate the data by comparing them with healthy children. The study was carried out among 102 child patients, 102 healthy children and their parents, who were determined to have sleep bruxism in Selcuk University Faculty of Dentistry Department of Pedodontics in 2019. In the study, it was used Children's Sleep Habits Questionnaire conducted for parents and proved validity and reliability. According to the results obtained, when the questionnaire subscales were evaluated, parasomnies and questionnaire total score (CUAA) were found to be associated with sleep bruxism in accordance with the studies in the literature. In contrast, sleep time resistance, delay in falling asleep, sleep duration, sleep anxiety, night awakenings, sleep-disordered breathing and sleepiness during the day subscales were not associated with sleep bruxism. Although children with sleep bruxism had shorter sleep times, there was no significant difference between the two groups. When the questionnaire boundary point is evaluated with in the groups according to the subscales, there was no significant difference for two groups only in the delay of falling asleep subscale. In contrast, there was a significant difference between the other subscales and the survey boundary point with in the two groups. When sleep bruxism is considered to have a multifactorial aetiology, it seems that sleep behaviors also have a large share in this regard. In order to reduce the possible effects of these sleep behaviors, it is thought that an attempt should be made to improve the situation in cooperation between child dentistry and pediatrics by increasing the parents' interest in this issue and directing the patient to a medical service if necessary.