Geleneksel mimarideki ekolojik ölçütlerin değerlendirilmesi: İzmir-Şirince örneği
Evaluation of ecological measures in vernacular architecture: case of İzmir-Şirince
- Tez No: 629700
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMET AYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
21. yüzyıldaki çevre sorunları göz önüne alındığında, bu sorunların giderilmesi ve gelecek nesillerin kaynak ihtiyaçlarının tehlikeye girmemesi açısından sürdürülebilirlik kavramı oldukça önem arz etmektedir. Günlük yaşamda kullanılan enerjinin ciddi bir kısmı konut içerisinde tüketilmektedir. Konut içerisindeki enerjinin ise büyük kısmı, ısıtma ve soğutmaya harcanmaktadır. Konutlar; inşa, kullanım ve yıkım süreçleri ile de toplam enerji tüketimi içerisinde ciddi bir paya sahiptir. Yapıların çevre verilerine uymaması enerji kayıplarına neden olmaktadır. Geleneksel mimari örneklerinin ise enerji konusunda oldukça verimli ver sürdürülebilir olduğu görülmektedir. Bu çalışmada alan olarak İzmir'in Selçuk ilçesinin Şirince köyündeki geleneksel konutlar seçilmiştir. Çalışmanın probleminin belirlenmiş ardından yapılan literatür taraması ile sürdürülebilirlik ve ekoloji kavramlarının, mimari tasarım ve geleneksel mimari ile ilişkileri ortaya konmuştur. Mimarideki ekolojik değerlendirme kavramı açıklanmış ve dünyadaki yaygın sistemler incelenmiştir. Bu sistemlerin değerlendirme ölçütleri ve puanlama sistemlerine yer verilmiştir. Bu sistemlerin kriterleri ve yerel koşullar göz önüne alınarak yeni bir değerlendirme sistemi oluşturulmuştur. 24 maddeden oluşan bu sistemin kriterleri üç ana başlıkta oluşmaktadır: • Arazi Kullanımı ve Çevresel Veriler • Enerji, Kaynak ve Malzeme Kullanımı • Tasarım ve Konfor Ardından bu sistem Şirince Köyü'nde seçilen geleneksel dokusunu kaybetmemiş beş ve üzerinde test edilmiştir. Yapılan bu ekolojik değerlendirme sonucunda geleneksel mimari örneği olan Şirince Köyü'deki tasarım ölçütleri tespit edilmiştir. Bu tasarım ölçütleri İzmir bölgesinde için tasarlanacak konutlar için öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When environmental problems in the 21st century are taken into consideration, the sustainability is very important in terms of eliminating these problems and preventing them for the future generations' needs. A significant portion of the energy used in daily life is consumed in the house. Most of the energy in the house is spent on heating and cooling. Construction, use and demolition processes of housing also has a significant share in total energy consumption. Failure of buildings to comply with environmental data causes energy losses. It is seen that vernacular architectural examples are very efficient and sustainable in terms of energy. In this study, vernacular houses in Şirince village of Selçuk district of İzmir were chosen as the case area. The literature review after the problem determination revealed the relationship between the concepts of sustainability and ecology with architectural design and vernacular architecture. The concept of ecological evaluation in architecture is explained and the common systems in the world are examined. Evaluation criteria and scoring systems of these systems are included in the study. A new evaluation system has been established considering the criteria of these worldwide systems and local conditions. The criteria of this 24-item system consist of three main headings: • Land Use and Environmental Data • Energy, Resource and Material Use • Design and Comfort Subsequently, this system was tested on five houses that have not lost their traditional texture chosen in Şirince Village. As a result of this ecological evaluation, the design criteria in Şirince Village, which is an example of vernacular architecture, were determined. These design criteria have been presented as a proposal for the houses to be designed for İzmir region.