Elektroensefalografi verileri kullanılarak öğrencilerin bilişsel yüklerinin makine öğrenmesi ile tahminlenmesi
Prediction of students' cognitive load using electroencephalography data through machine learning
  1. Tez No: 1017805
  2. Yazar: HATİCE BİRGEALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR SEVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Etkili ve kalıcı bir öğrenme deneyimi, öğrencinin sınırlı kapasiteye sahip olan çalışan belleğinin ve öğrenme esnasında maruz kaldığı anlık bilişsel iş yükünün dengeli bir şekilde yönetilmesine bağlıdır. Ancak, tüm öğrencilere tek tip içerik sunan geleneksel öğretim yöntemleri, bireylerin farklılaşan öğrenme hızlarını ve zihinsel darboğazlarını göz ardı etmektedir. Bu bağlamda tez çalışması, bireyselleştirilmiş öğrenme ortamlarının inşasında kritik bir parametre olan bilişsel yük seviyelerinin, invaziv olmayan beyin dalgası ölçümleri (elektroensefalografi) ve derin öğrenme yöntemleri aracılığıyla anlık olarak tahminlenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın deneysel sürecinde, ekolojik geçerliliği yüksek, kamuya açık erişime sahip tek kanallı taşınabilir bir cihazdan toplanmış beyin sinyali veri kümesi temel alınmıştır. Veri seti üzerinde gürültü giderme, sinyal ön işleme ve normalizasyon adımları titizlikle uygulandıktan sonra, verinin zamansal dinamiklerini çözümlemek üzere uzun kısa süreli bellek ve kapılı tekrarlayan birim tabanlı yapay sinir ağı mimarileri geliştirilmiştir. Modellerin sınıflandırma performansı çeşitli metriklerle değerlendirilmiş, derin öğrenmenin kara kutu problemini aşmak ve sonuçların nörofizyolojik geçerliliğini kanıtlamak adına ise açıklanabilir yapay zekâ analizleri sisteme entegre edilmiştir. Deneysel bulgular, önerilen kapılı tekrarlayan birim mimarisinin %77,66 doğruluk oranına ulaştığını, aynı zamanda standart bellek mimarilerine kıyasla %70 daha az parametre kullanarak yüksek işlem verimliliği ve düşük donanımlı cihazlarda gerçek zamanlı çalışabilme potansiyeli sunduğunu göstermiştir. Ayrıca uygulanan açıklanabilirlik analizleri sonucunda, bilişsel yük durumunun ayırt edilmesinde özellikle Teta frekans bandındaki güç değişimlerinin en belirleyici öznitelik olduğu saptanmış ve modelin kararları nörofizyolojik literatürle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
An effective and enduring learning experience depends on the balanced management of the student's limited working memory capacity and the real-time cognitive workload encountered during the learning process. However, traditional instructional methods that offer one-size-fits-all content to all students often overlook individuals' varying learning speeds and cognitive bottlenecks. In this context, this thesis study aims to predict cognitive load levels -a critical parameter in building personalized learning environments- in real time through non-invasive brain wave measurements (electroencephalography) and deep learning methods. In the experimental phase of the research, an open-access brain signal dataset collected via a single-channel portable device with high ecological validity was utilized. Following the rigorous application of noise removal, signal pre-processing, and normalization steps on the dataset, Long Short Term Memory (LSTM) and Gated Recurrent Unit (GRU) based artificial neural network architectures were developed to analyze the temporal dynamics of the data. The classification performance of the models was evaluated using various metrics, and Explainable AI (XAI) analyses were integrated into the system to address the black box problem of deep learning and to validate the neurophysiological plausibility of the results. Experimental findings demonstrated that the proposed GRU architecture achieved an accuracy rate of 77.66%, while offering high computational efficiency and the potential for real-time operation on hardware-constrained devices by utilizing 70% fewer parameters compared to standard memory architectures. Furthermore, the applied explainability analyses revealed that power changes in the Theta frequency band were the most determinant feature in distinguishing cognitive load states, thereby validating the model's decisions against neurophysiological literature.