Cypermethrın'in kalkan balığı (Scophthalmus maximus, Linnaeus, 1758) spermatozoası üzerine etkilerinin İn vivo ve in vitro değerlendirilmesi
In vivo and in vitro evolution of the effects of cypermethrin on turbot (Scophthalmus maximus, Linnaeus, 1758) spermatozoa
  1. Tez No: 629711
  2. Yazar: ATİFE TUBA BEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN SAKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, sentetik pyrethroid olan cypermethrinin (CYP) in vivo ve in vitro uygulamaları sonrası kalkan balığı (Schopthalmus maximus) spermatozoasına sperm kinematikleri (MOT, PM, VCL, VSL, VAP, LIN, STR, ALH, BCF), oksidatif stres biyobelirteçleri (MDA, GSH, SOD, CAT, GPx ve LPO) ve gonadlarda histopatolojik değişiklikler üzerine olan etkileri incelenmiştir. Karadeniz bölgesinde tarımsal faaliyetlerde ve fındık tarımında kullanılan sentetik pyrethroidlerin kullanımı kalkan balığı üreme dönemini kapsamaktadır. Bu amaçla CYP'in azalan kalkan balığı stoklarına etki eden çevresel faktörlerden biri olabileceği in vivo ve in vitro çalışmalarla ortaya koyulmuştur. Doğal üreme sezonunda kuluçkahane orjinli kalkan balıkları kullanılarak in vivo çalışmada iki farklı (0,187 ve 0,218 ppb) ve in vitroda üç farklı (1,025, 2,05 ve 4,1 ppb) CYP konsantrasyonu kullanılmıştır. Kontrol gruplarına CYP uygulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of in vivo and in vitro administration of cypermethrin (CYP), a synthetic pyrethroid, on sperm kinematics (MOT, PM, VCL, VSL, VAP, LIN, STR, ALH, BCF), oxidative stress biomarkers (MDA, GSH, SOD, CAT, GPx and LPO) and also histopathological changed in gonads were investigated in spermatazoa of turbot (Schopthalmus maximus). Synthetic pyrethroid pesticide is commonly used in not only agricultural activities but also hazelnut growing in the Black Sea region during reproduction period of turbot. In this sense, in vivo and in vitro studies have shown that CYP could be one of the environmental factors affecting decreasing turbot stocks. Broodstock was supplied from culture origin and used in spawning season, additionally, two (0.187 and 0.218 ppb) and three (1.025, 2.05 and 4.1 ppb) different CYP concentrations were performed for in vivo and in vitro studies, respectively. Control groups were not exposed CYP.