Saccharomyces boulardii'nin deltametrin ve sipermetrin toksisitelerine karşı in vitro metabolik tepkisi ve bu pestisitlere maruz kalan aynalı sazan (cyprinus carpio L.) üzerindeki etkileri
In vitro metabolic response of saccharomyces boulardii to deltamethrin and cypermethrin toxicities in mirror carp (cyprinus carpio L.) exposed to these pesticides
  1. Tez No: 961186
  2. Yazar: GÖRKEM KIRMIZIKAYA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Zooloji, Biochemistry, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Deltametrin ve sipermetrin maruziyeti balıklarda oksidatif strese neden olmaktadır. Saccharomyces boulardii ise antioksidatif ve pestisitleri detoksifiye edebilme özelliklerine sahip probiyotik maya türüdür. Bu doğrultuda, probiyotik maya türü olan S. boulardii'nin hücre kültür ortamına (in vitro) eklenen deltametrin ve sipermetrinin toksitelerine karşı biyokimyasal metabolik yanıtlarının ve probiyotik S. boulardii takviyesiyle beslenen aynalı sazan (Cyprinus carpio L.) balıklarının, deltametrin ve sipermetrin pestisitlerine maruz kalması sonucu karaciğer ve kas dokularında meydana gelen biyokimyasal değişimlerinin araştırılması amaçlanmıştır. İlk aşamada, her iki pestisitin üç farklı dozu (50, 100 ve 200 µg/L) eksojen olarak maya hücre ortamına eklenip 72 saat inkübe edilmiş ve hücre peletleri elde edilmiştir. İkinci aşamada ise sazan balıkları 30 gün boyunca pestisitlere maruz bırakılmış ve probiyotik ile beslenmiştir. Deney sonunda hücre peletlerinde, balıkların karaciğer ve kas dokularında total protein, malondialdehit (MDA), indirgenmiş ve redükte glutatyon (GSH-GSSG) miktarları, antioksidan sistem enzimlerinin (SOD, CAT, GPx, GR ve GST) aktiviteleri ile lipofilik molekül ve yağ asit içeriği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Exposure to deltamethrin and cypermethrin induces oxidative stress in fish. Saccharomyces boulardii is a probiotic yeast species with antioxidative and pesticide detoxifying properties. In this context, it was aimed to investigate the biochemical metabolic responses of S.boulardii to the toxicities of deltamethrin and cypermethrin added to the cell culture medium (in vitro) and the biochemical changes in the liver and muscle tissues of carp (Cyprinus carpio L.) fed with probiotic S.boulardii supplementation as a result of exposure to pesticides. In the first stage, three different doses of both pesticides (50, 100, and 200 µg/L) were added exogenously to the yeast cell medium and incubated for 72 hours, after which cell pellets were collected. In the second stage, carp fish were exposed to pesticides for 30 days and fed with probiotics. At the end of the experiment, total protein, malondialdehyde (MDA), reduced and reduced glutathione (GSH-GSSG) amounts, antioxidant system enzymes (SOD, CAT, GPx, GR, GST) activities and lipophilic molecule and fatty acid content were determined in cell pellets, liver and muscle tissues of fish.