Kendiliğinden yerleşen betonlarda ince agreganın öğütülmüş yüksek fırın cürufu ile yerdeğiştirmesinin beton özelliklerine etkisi
Effect of fi̇ne aggregate replacement with ground granulated blast furnace slagproperties of concretein the self compacti̇ng concretes
- Tez No: 629725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Öğütülmüş Yüksek Fırın Cürufu (ÖYFC); demir ve çelik üretimi yapan fabrikaların üretimi sonrasında atık/yan ürün olarak açığa çıkan bir malzemedir. Bu malzeme öğütülmesi sonucu mikron boyutuyla silisli ve alimünlü yapısı sayesinde inşaat sektöründe genel olarak çimento ile ikame ettirilerek kullanılmaktadır. Ancak bu çalışmada; çağımızda en çok kullanılan doğal kaynaklardan biri olan agrega ile ÖYFC belli oranlarda ikame ettirilmesi ile elde edilen Kendiliğinden Yerleşen Betonlar'ın (KYB) mekanik ve fiziksel özelliklerindeki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. KYB elde etmek için hazırladığımız karışımlarda çimento miktarını sabit tutarak ince agrega miktarının %5, %10, %15, %20, %25 ve %30 oranlarında kırma kum yüksek fırın cürufuyla ikame ettirilerek deney numuneleri hazırlanmıştır. Bu numunelere ek olarak yüksek fırın cürufu ilave edilmeyen referans numunesiyle birlikte 7 farklı karışım elde edilmiştir. KYB'lerde Cem I 42,5 R portland çimentosu, hiper akışkanlaştırıcı katkı (HA), doğal kum, kırma kum ve kırma taş kullanılmıştır. Hazırlanan betonlarda taze beton deneyi olarak T50 süresi ve yayılma deneyleri (slump deneyi) yapılmıştır. Ardından silindir, prizma ve aşınma deneyi için küp kalıplara beton dökülerek numuneler elde edilmiştir. Numuneler kür ortamında bekledikten sonra 7 ve 28 günlük basınç, yarmada çekme, eğilme dayanımı ve 28 günlük aşınma deneyleri yapılmıştır. ÖYFC içermeyen kontrol numunesi referans alınarak çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre ÖYFC ile ince agrega (kırma kum) %30 ikamesi sonucunda 28 günlük nihai basınç dayanımında referans numuneye göre %40 oranında artış görülmüştür.Aşınma deneyin de ise ÖYFC içeren numunelerde daha az ağırlık kaybı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Blast Furnace Slag (GGBS); is a material which is released as waste / by-product after the production of iron and steel producing factories. As a result of grinding of this material, it is generally used in the construction sector by replacing it with cement thanks to its silica and alimun structure with micron grain size. However, in this study; The aim of this study was to investigate the changes in the mechanical and physical properties of the self-compacting concrete (SCC) obtained by substituting GGBS with certain amounts of aggregate, which is one of the most used natural resources in our age. Experimental samples were obtained by replacing the amount of fine aggregate with 5%, 10%, 15%, 20%, 25% and 30% crushed sand blast furnace slag by keeping the cement amount constant in the mixtures we prepared to obtain. In addition to these samples, 7 different mixtures were obtained with the reference sample without the addition of blast furnace slag. Cem I 42.5 R portland cement, hyper plasticizing additive , natural sand, crushed sand and crushed stone were used. T50 time and spread test (slump test) were performed as fresh concrete test in the obtained concrete. Then, concrete was poured into cube molds for cylinder, prism and abrasion test and samples were obtained. After the samples were kept in curing environment, 7 and 28 days pressure, splitting tensile, bending and 28 days wear tests were performed. GGBS-free control sample was evaluated with reference to the results obtained. The results were evaluated by taking the reference sample without GGBS. According to the results, 30% increase in fine aggregate (crushed sand) with GGBS showed a 40% increase in the 28-day final compressive strength compared to the reference sample. GGBS, there was less weight loss in the samples containing in the abrasion.