Mısır yetiştiriciliğinde Chlorella vulgaris Beyerinck [Beijerinck] ve Arthrospira platensis Gomont taksonlarının verim ve kalite parametrelerine etkisi
The effect of Chlorella vulgaris Beyerinck [Beijerinck] and Arthrospira platensis Gomont taxa on yield and quality parameters in cornproduction
  1. Tez No: 629726
  2. Yazar: ECE GEZGİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU MORKOYUNLU YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Ziraat, Aquatic Products, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, mısır (Zea mays L.) bitkisi yetiştiriciliğinde besin değerleri yüksek olan Chlorella vulgaris Beyerinck [Beijerinck] ve Arthrospira platensis Gomont, taksonlarının verim ve kalite parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bitkinin gelişim dönemlerine göre 3 farklı zamanda ve farklı alg dozu uygulaması yapılarak bitkilerin hem morfolojik hem de besin değerine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, mısır bitkisinin boyu, ağırlığı, yaprak sayısı, koçan ve dane ve benzeri fiziksel özellikleri incelenmiştir. Kontrol grubuna göre alg uygulanan alanın, yeşil aksamının daha yoğun olduğu görülmüştür. Mısır bitkisinin güçlü kök ve gövde yapısına sahip olduğu, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, bitkinin ham selüloz, metabolik enerji, nişasta, yağ, şeker analizleri de yapılmıştır. Mikroalg uygulaması ve kontrol numunesi karşılaştığında, mikroalglerin mısırın protein içeriğini yükselttiği tespit edilmiştir. Mineral analizlerinde (N, P, K, Ca, Mg, Cu, Zn, Mn), mikroalg uygulaması ve kontrol numunesinin birbirine yakın değerlere sahip olduğu belirlenmiştir. Ancak, alg uygulaması yapılan mısırda demir (Fe) miktarı, kontrol grubuna göre daha yüksek oranda belirlenmiştir. Sonuç olarak, birçok verim özelliğinde başarılı sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Chlorella vulgaris Beyerinck [Beijerinck] ve Arthrospira platensis Gomont'un tarımda organik gübreler olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of Chlorella vulgaris Beyerinck [Beijerinck] and Arthrospira platensis Gomont, taxa on yield and quality parameters of corn (Zea mays L.). The effect of the plants on both morphological and nutritional values were investigated by applying different algae doses at 3 different times according to the developmental stages of the plant. In the research, the length, weight, number of leaves, cob and grain, and similar physical properties of corn plant were investigated. It was observed that the green parts of the algae treated area were denser than the control group. It has been determined that corn plant has strong root and stem structure and is resistant to diseases and pests. In additon to, crude cellulose, metabolic energy, starch, fat, sugar analyzes of the plants were also performed. When microalgae application and control sample were compared, it was found that microalgae increased the protein content of corn. In mineral analysis (N, P, K, Ca, Mg, Cu, Zn, Mn), of microalgae application and control samples were determined to have values close to each other. However, the amount of iron (Fe) in corn treated with algae were determined as higher than the control group. As a result, it was found that it yielded successful results in many yield characteristics. It is thought that Chlorella vulgaris Beyerinck [Beijerinck] and Arthrospira platensis Gomont can be used as organic fertilizers in agriculture.