Hayvansal atık kaynaklı biyogaz tesisinin lojistik maliyetinin fizibiliteye olan etkisi ve Türkiye projeksiyonu
The effect of logistic cost of animal waste sourced biogas plant on feasibility on Turkey projection
- Tez No: 629787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde enerjiye olan ihtiyaç katlanarak artmakta ve beraberinde bizi alternatif enerji kaynaklarına yönlendirmektedir. Bu alternatif enerji kaynaklarından biri olan biyogaz enerjisi aynı zamanda sürdürülebilirdir ve çevre dostudur. Bir biyogaz tesisinin kurulumu aşamasında yatırım maliyetlerinin yanı sıra lojistik maliyeti de önemli bir işletme gider kalemidir. Kurulacak olan 1 MW elektrik üretim kapasiteli tesisinin hammaddeye olan uzaklığı ve açığa çıkan sıvı gübrenin bertarafı tesis fizibilitesini etkilemektedir. Bu çalışmada 1 MW elektrik üretim kapasiteli biyogaz tesisinin lojistik maliyetleri incelenmiştir. Sonuç olarak hammaddeye olan uzaklığı 20 km olan bir tesis fizibilitesinde geri ödeme süresi 7,07 yıl olarak bulunurken hammaddenin yanında olan bir tesis fizibilitesinde geri ödeme süresi 5,03 yıl olarak bulunmuştur; sıvı gübrenin bertarafı için ise 10 km uzaklıkta geri ödeme süresi 5,88 iken 50 km için 8,54 yıl bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the need for energy increases exponentially and leads us to alternative energy sources. Biogas energy, which is one of these alternative energy sources, is also sustainable and environmentally friendly. In addition to the investment costs, the cost of logistics is also an important operating expense during the installation of a biogas plant. The distance of the plant and liquid fertilizer distribution to be established with a capacity of 1 MW of electricity generation to the raw material affects the feasibility of the facility. In this study, the logistic costs of a biogas plant with an electricity production capacity of 1 MW were investigated. As a result, in facility with a distance of 20 km to the raw material, the payback period was foud to be 7.07 years, while the payback period was found to be 5.03 years for a facility adjacent to the raw material; for the disposalof liquid fertilizer, the repayment period at a distance of 10 km was 5.88 years, while it was 8.54 years for 50 km.