Hayvansal kaynaklı biyogaz üretim tesislerinde üretilen gübrenin değerlendirilme metotları ve fizibiliteye olan etkisinin irdelenmesi
A research on the evalution methods of fertilizers produced in biogas plants and thei̇r effects on feasibility
- Tez No: 629786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dünyada ve ülkemizde biyogaz tesislerinden enerji üretimi gün geçtikçe artmaktadır. Hayvansal kaynaklı hammadeden biyogaz üretimi sonrasında katı ve sıvı gübre olmak üzere çeşitli çıktılar elde edilmektedir. Bu tesislerde üretilen gübrenin tarımda değerlendirilmesi gerek yatırım fizibilitesine gerekse çevreye olan etkisinden dolayı önem arz etmektedir. Bu çalışmada mezofilik şartlarda çalışan 3 MW elektrik üretim kapasiteli bir yaş fermantasyon tesisinde üretilen katı gübrenin satılabilir forma dönüştürülebilmesi için gerekli proses tipleri incelenmiştir. Bu prosesler sonrasında üretilen gübre tiplerinin N, P, K değerleri analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar kapsamında enerji üretiminin yanı sıra gübre satışının tesis fizibilitesine olan etkileri ortaya konulmuştur. Yapılan hesaplamalar ışığında; yalnızca elektrik üretiminden gelir elde bir biyogaz tesisinin 5,76 yıl olan amortisman süresi, elektrik satışına ek katı organik gübre satışı ile 3,71 yıl organomineral gübre satışı ile 1,07 yıla indirgendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy production from biogas plants in the world and Turkey as well is increasing day by day. After the production of biogas from animal origin raw materials, various outputs such as solid and liquid fertilizer are obtained. The evaluation of fertilizer produced in these plants in agriculture is important because of its feasibility and impact on the environment. In this study, the types of processes required to convert the solid fertilizer produced in a wet fermentation plant with a capacity of 3 MW electricity production under mesophilic conditions into a salable form have been investigated. N, P, K values of fertilizer types produced after these processes have been analyzed. Within the scope of the results, the effects of sales of fertilizers as well as energy production on the feasibility of the plant have been determined. Within the light of these calculations, it has been determined that a biogas plant with a revenue of only 5.76 years from the production of electricity can be reduced to 1.07 years with the sale of additional organomineral fertilizer. Also, with the sale of solid organic fertilizers, the payback period was reduced to 3.71 years.