Biyogaz/biyometanizasyon tesislerinin çevre kanunundaki yeri
The place of biogas / biometanization plants in the environmental law
  1. Tez No: 629789
  2. Yazar: DUYGU YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN ÇAĞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Artan nüfus ve endüstriyel faaliyetlerin gelişmesi ile birlikte oluşan evsel ve endüstriyel atık miktarları da beraberinde artış göstermiştir. Atıkların kontrolsüz bir şekilde depolanması çevreye önemli ölçüde zarar vermektedir. Bu zararı minimize etmek adına biyogaz tesisleri, hayvansal ve bitkisel kaynaklı organik atıkları girdi olarak kullanılıp enerji üretimi yapan işletmelerdir. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atıklardan çevreye verilen zararları aza indirmek ve atık kontrollünü sağlayabilmek amacı ile bir takım kanun, yönetmelik ve tebliğ yayınlamıştır. Bir biyogaz tesisi kurulurken mutlak suretle ilgili kanun, yönetmelik ve tebliğlere uygun hareket edilmelidir. Bu tez kapsamında biyogaz/biyometanizasyon tesislerinin çevre kanunundaki yeri incelenmiş olup izin–lisans aşamasında izlenilmesi gerekli yol haritası çıkartılmıştır. Ayrıca, 99 ton/gün hayvansal atık işleyen bir biyogaz tesisi için kurulumundan işletilmesi aşamasına gelinceye kadar ki çevresel açıdan lisanslandırılma süreçleri açıklanmıştır. Bu çalışma sayesinde bir biyogaz/biyometanizasyon kurulması safhasında çevresel açıdan atılması gereken adımlar detaylı bir şekilde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The amount of domestic and industrial waste generated increased due to the increase in population and the development of industrial activities. Uncontrolled storage of wastes causes significant environmental damage. In order to minimize this damage, biogas plants are facilities that produce energy by using organic wastes of animal and agricultural origin as inputs. The Ministry of Environment and Urbanization in Republic of Turkey has issued a number of laws, regulations and notification in order to minimize the damages caused to the environment and ensure waste control. When constructing a biogas plant, it is absolutely necessary to comply with the relevant laws, regulations and notifications. Within the scope of this thesis, the place of biogas / biomethanisation facilities in environmental law has been examined and a road map which has to be followed during the permission - license stage has been prepared. In addition, the environmental licensing processes for a biogas plant that processes 99 tonnes / day of animal waste from installation to operation. Through this study, the steps to be taken in terms of environment during the establishment of a biogas / biomethanization are given in detail.