Hemodiyaliz hastalarında fosfor bağlayıcı ajanlarla beraber proton pompa inhibitörü kullanımının serum fosfor düzeyine etkileri
The effect of the use of proton pump inhibitors withphosphor binding agents on phosphorus level inhemodialysis patients
  1. Tez No: 629817
  2. Yazar: DENİZ ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ SİPAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dayanak ve Amaç Kronik böbrek yetmezliği olan ya da son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalarda serum fosfor düzeyindeki artış mortalite için bağımsız bir risk faktörüdür. Fosfor bağlayıcı ajanlar kronik böbrek yetmezliği hastalarında kullanılan ve oral yolla alınan fosforun kontrolünde kullanılan bir ilaçlardır. Proton pompa inhibitörleri (PPİ) de mide asidini baskılamak için kullanılan ajanlara verilen genel isimdir. Biz bu çalışmamızda PPİ ile beraber fosfor bağlayıcı ajan kullanan hastalarda birlikte kullanımının ek bir fayda getirip getirmediğini araştırmayı amaçladık. Ayrıca kullanılan fosfor bağlayıcı ajan ile arasında ilişki olup olmadığını da araştırdık. Gereç ve Yöntem 392 son dönem böbrek yetmezliği olan hastada proton pompa inhibitörü kullanmaksızın fosfor bağlayıcı ajan kullanan ve fosfor bağlayıcı ajan ile proton pompa inhibitörünü beraber alan hastalar arasındaki fosfor kontrolü araştırıldı. Ayrıca kullanılan fosfor bağlayıcı ajanın arasında ilişki olup olmadığını da araştırdık. Hastaların hemodiyalize girdikleri merkezlerdeki hasta takip, anamnez, labaratuvar ve tedavi formlarından yararlanıldı. En az 6 aydır hemodilyalize giren ve fosfor bağlayıcı kullanan hastaların verileri SPSS 21 programına kaydedilerek fosfor bağlayıcı kullanan hastalarda PPİ kullanımın fosfor kontrolüne ek fayda getirip getirmediğini bulmakı amaçlandı. Bulgular Çalışma populasyonu 392 hastadan oluşmakta olup kullanılan fosfor bağlayıcı ajana ve beraberinde PPİ kullanımına göre gruplandırıldı. PPİ kullanan hastaların(n:238) ortalama fosfor düzeyi5,03±1,2 mg/dl kullanmayanların(154) ise 5,18±1,19 mg/dl (p: 0,355) olarak bulundu. Tek tek fosfor bağlayıcı ajanlara bakıldığında ise kalsiyum karbonat ile beraber PPİ kullanan hastaların (n:24) ortalama fosfor düzeyi 5±1,36 mg/dl kalsiyum karbonat kullanıp PPİ kullanmayan hastaların(n:4) ortalama fosfor düzeyi ise vii 4,47±1,36 mg/dl (p:0.322) olarak saptandı. Kalsiyum asetat ile beraber PPİ kullanan hastaların(n:79) ortalama fosfor düzeyi 5,17±1,07 mg/dl, PPİ olmaksızın kalsiyum asetat kullanan hastaların(n:24) ortalama fosfor düzeyi 5,62±1,23 mg/dl olarak bulundu (p:0.072). Bir diğer fosfor bağlayıcı olan sevalemer ile beraber PPİ kullanan hastaların(n:12) ortalama fosfor düzeyi 6,01±2,39 mg/dl PPİ olmaksızın sevalemer kullanan hastaların(n:8) ortalama fosfor düzeyi ise 6,31±0,42 mg/dl olarak bulundu (p:0.999). Sinekalset ile beraber PPİ kullanan hastaların (n:16) ortalama fosfor düzeyi 5,67±1,19 mg/dl, PPİ olmaksızın sinekalset kullanan hastaların ortalam fosfor düzeyi 5,99±1,08 mg/dl olarak bulundu (p:0.481). Lantanyum ile beraber PPİ kullanan hastaların (n:7) ortalama fosfor düzeyi 5,24±1,49 mg/dl, PPİ ile beraber lantanyum kullanan hastalarda (n.3) ise ortalama fosfor düzeyi 5,4±1,1 mg/dl olarak saptandı (p:0.047) Sonuç Fosfor bağlayıcıdan bağımsız olarak PPİ kullanan hastalarda istatistiksel anlamlılık bulunamamakla beraber (p:0.355) ortalama fosfor düzeyinin kullanmayanlara göre 0.15 mg/dl daha düşük olduğu görüldü. Ajanlara tek tek bakıldığında ise lantanyum ile beraber PPİ kullanan hastaların ortalama fosfor düzeyi 0.06 mg/dl PPİ kullanmayanlara göre düşük bulundu ve bu sonuç istatistiksel olarak anlamlıdır. Diğer fosfor bağlayıcılarda da kalsiyum karbonat kullananlar hariç olmak üzere PPİ ile beraber fosfor bağlayıcı kullanan hastaların ortalama fosfor düzeyleri daha düşük bulunmuş olsa da istatistiksel açıdan anlamlı bir sonuç bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aims An increase in serum phosphorus is an independent risk factor for mortality in patients with chronic renal failure or undergoing dialysis due to end-stage renal failure. Phosphorus binding agents are aim the reduce phosporus level drugs, used in chronic kidney failure patients. Proton pump inhibitors are also the general name given to agents used to suppress stomach acid. In this study, we aimed to investigate how phosphorus control is used in patients who use a proton pump inhibitor together with a phosphorus binding agent and whether its concomitant use brings additional benefits. We will also investigate whether there is a relationship between the phosphorus binding agent used. Materials and Method We aimed to investigate phosphorus control between 392 end-stage renal failure patients who use a phosphorus binding agent without taking a proton pump inhibitor and who take the phosphorus binding agent together with a proton pump inhibitor. We will also investigate whether there is a relationship between this condition and the phosphorus binding agent used. For this, patient follow-up, anamnesis, laboratory and treatment forms in the centers where patients undergo hemodialysis will be used. The information in this form will be collected, and the laboratory and demographic data of patients who have been receiving hemodialysis treatment for at least 6 months and who have been taking phosphorus-binding medication for 3 months will be recorded in the SPSS 21 program and it will be investigated whether the use of a proton pump inhibitor and the use of phosphorus binder adds additional benefits to phosphorus control. Results The study population is 392 patients and they was grouped according to the phosphorus binding agent used and the use of PPI. Mean phosphorus level of patients using PPI (n: ix 238) was 5.03 ± 1.2 mg / dl and without using PPİ(n:154) 5.18 ± 1.19 mg / dl (p: 0.35).When the patients separate the individual phosphorus binding agents, the mean phosphorus level of patients who use PPI with calcium carbonate (n: 24) is 5 ± 1.36 mg / dl without use PPI (n: 4) is 4.47 ± 1.36 mg / dl (p: 0.322). Average phosphorus level of patients using PPI with calcium acetate (n: 79) 5.17 ± 1.07 mg / dl, without PPI (n: 24) 5.62 ± 1.23 mg / dl (p: 0.072). The patients who using another phosphor binding agent as sevalemer with PPİ(n:12) mean phosphorus levels of 6,01±2,39 mg/dl without PPİ (n: 8) mean phosphorus level of 6.31 ± 0.42. The mean phosphorus level of patients who used PPI together with Sinekalset (n: 16) was 5.67 ± 1.19 mg / dl, and the average phosphorus level of patients who used synecalset without PPI was 5.99 ± 1.08 mg / dl (p:0.481). The mean phosphorus level of patients who used PPI together with lanthanum (n: 7) was 5.24 ± 1.49 mg / dl without using PPİ when using lantanyum(n:3) mean phosporus level was founded 5.4 ± 1.1 mg / dl. Conclusion Although there was no statistical significance in patients using PPI independent of the phosphorus binder (p: 0.355), the mean phosphorus level was found to be 0.15 mg / dl lower than those who did not using PPI. When seperatly looking at the agents one by one, the average phosphorus level of patients who used PPI together with lanthanum was found to be lower than those who did not use 0,06 mg / dl PPI, and this result was statistically significant. Except for those who use calcium carbonate in other phosphor binders, the patients who use phosphorus binders together with PPI have been found to have lower average phosphorus levels but no statistically significant results have been found.