Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk gelişimsel pediatri polikliniğine başvuran hastalarda demir eksikliği anemisi sıklığı
The incidence of iron deficiency anemia in patients admitted to the pediatric developmental outpatient clinic of Dicle University Medical school
  1. Tez No: 629818
  2. Yazar: MUSTAFA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS YOLBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Dünyada çocuklarda en sık görülen anemi demir eksikliği anemisidir. Şiddetli demir eksikliği anemisi psikomotor ve kognitif fonksiyonların bozulmasına neden olmakta ve geri dönüşümsüz hasar bırakabilmektedir. Bu nedenle demir eksikliğini önlemeye yönelik bir çok global ve ulusal çalışma halen devam etmektedir. Ülkemizde“Demir gibi Türkiye”projesiyle demir profilaksisi 4 aydan itibaren tüm bebeklere başlanmakta ve aile sağlığı merkezlerince demir içeren preparatlar ücretsiz temin edilebilmektedir. Bu çalışmamızda hastanemiz Çocuk Gelişimsel Pediatri Polikliniğine başvuruda bulunan çocuklarda demir eksikliği ile demir eksikliği anemisi sıklığı araştırılmasını amaçladı. Materyal ve Metot: Dicle Üniversitesi Çocuk Gelişimsel Pediatri Polikliniğine, 1 Ocak 2019 ve 1 Ocak 2020 tarihleri arasında herhangi bir nedenle başvuran 0-18 yaş arasındaki çocuklar hastane bilgi sisteminden tespit edildi. Kayıtlar geriye dönük olarak incelendi. Bulgular: Çalışmamızda 0-18 yaş aralığındaki çocuklarda demir eksikliği anemisi yönünden tetkik edilen %46,4'ü (n=311) kız, %53,6'sı (n=359) erkek toplam 670 olgu ile yapıldı. Olguların %19,7'sinde (n=132) anemi gözlenirken, demir eksikliği olguların %12,5'inde (n=84), demir eksikliği anemisi ise %10,1'inde (n=68) saptandı. Demir eksikliği anemisi (-) olan olguların %10,6'sında (n=64) anemi gözlendi. Yaşı 0-2 aralığında olan olgularda demir eksikliği anemisi olma oranı, yaşı 3-18 aralığında olan olgulara göre anlamlı düzeyde yüksek saptandı. Cinsiyetlere göre olgularda demir eksikliği anemisi görülme oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Global halk sağlığı sorunu olan demir eksikliğine demir eksikliği anemisinde erken teşhis ve tedavi toplum sağlığı için vazgeçilmezdir.
Özet (Çeviri)
Objective: The most common anemia in children in the world is iron deficiency anemia. Severe iron deficiency anemia causes impairment of psychomotor and cognitive functions and may cause irreversible damage. Therefore, many global and national studies to prevent iron deficiency are still ongoing. In our country“ Demir gibi Türkiye ”project is being initiated with iron prophylaxis to all infants from 4 months and can be obtained free family health retail stores with preparations containing iron. In this study, we aimed to investigate the frequency of iron deficiency and iron deficiency anemia in children who applied to our Children's Pediatric Pediatrics Developmental Clinic. Methods: In our study, 46.4% (n = 311) girls and 53.6% (n = 359) boys were examined with a total of 670 cases in children aged 0-18 years. While anemia was observed in 19.7% (n = 132) of the cases, iron deficiency was found in 12.5% (n = 84) of the cases and iron deficiency anemia was found in 10.1% (n = 68). Anemia was observed in 10.6% (n = 64) of cases with iron deficiency anemia (-). The rate of iron deficiency anemia was found to be significantly higher in patients aged 0-2 compared to those aged 3-18. There was no statistically significant difference between the incidence of iron deficiency anemia in cases according to gender. Conclusion: In the global public health problem, iron deficiency and iron deficiency anemia, early diagnosis and treatment is indispensable for public health.