Endometrı̇um kanserı̇ tedavı̇sı̇ uygulanan farklı yaş kategorı̇lerı̇ndekı̇ hastalarda mı̇nı̇mal ı̇nvazı̇v ve açık cerrahı̇ sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the outcomes of minimally invasive and open surgery in patients of different age categories treated for endometrial cancer.
  1. Tez No: 629828
  2. Yazar: ALİ MURAT KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN SIDIKA SİBEL GÜLOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Endometrium kanseri tedavisi uygulanan farklı yaş kategorilerindeki hastalarda minimal invaziv ve açık cerrahinin sonuçlarının karşılaştırılması. AMAÇ:Bu çalışmanın birincil amacı endometrium kanseri tedavisinde farklı yaş kategorilerinde açık ve minimal invaziv cerrahi sonuçları arasında fark olup olmadığının araştırılmasıdır. YÖNTEM: Araştırmaya Haziran 2016 – Ocak 2019 tarihleri arasında Şişli ve Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerinde endometrium kanseri endikasyonuyla opere edilen, daha önce aynı endikasyonla opere olmamış, eşlik eden senkron malignitesi olmayan, 18-55 yaş arası, 55-65 yaş arası ve 65 yaş üzeri üç ayrı yaş kategorisinde hastaların dosyaları dahil edilmiştir. Hastaların demografik, tıbbi, jinekolojik-obstetrik ve sosyal geçmişleri çalışma formuna kaydedilmiştir. Şişli ve Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde opere edilen endometrium kanseri olgularının, vücut-kitle indeksleri, varsa komorbid faktörleri, operasyon süreleri, hastanede yatış süreleri, preoperatif ve postoperatif hemoglobin ve lökosit sayıları, varsa postoperatif komplikasyonları, yapıldıysa eritrosit süspansiyonu replasmanları aynı forma kaydedilmiştir. BULGULAR: Çalışmada 3 farklı yaş kategorisinde ve tüm hastalarda hastanede yatış süresi minimal invaziv cerrahi uygulanan hastalarda anlamlı olarak kısa bulunmuştur. Ayrıca tüm hastalar değerlendirildiğinde laparotomi uygulanan hastalarda ES replasmanı anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Bunun dışında laparotomi ve minimal invaziv cerrahi uygulanan hastaların operasyon sürelerinde, hemoglobin ile lökosit sayılarında ve postoperatif komplikasyon oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir. SONUÇ: Endometrium kanserinde minimal invaziv cerrahi, yaşlı hasta (>65) kategorisi dahil 3 yaş grubunda da, laparotomiye benzer operasyon süresi ve komplikasyon oranları, laparotomiye göre anlamlı düşük ES replasmanı oranı ve her yaşta daha kısa hastanede kalış süresi ile,özellikle obez hastalar dahil tüm hastalarda öncelikli olarak tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Comparison of the outcomes of minimally invasive and open surgery in patients of different age categories treated for endometrial cancer. OBJECTIVE: The primary aim of this study is to investigate whether there is a difference between open and minimally invasive surgical results in different age categories in the treatment of endometrial cancer. MATERIAL AND METHODS:The study was performed retrospectively on patients operated for endometrial cancer in Şişli and Sarıyer Hamidiye Etfal Training and Research Hospital's Obstetrics and Gynecology Clinic between June 2016 and January 2019. Patients who have previously not been operated for the same malignancy and without concomitant synchronous malignancy, are categorized into 3 age groups; 18-55, 55-64, 65 and over. The demographic, medical, gynecological-obstetric and social backgrounds of the patients were recorded on the study form. Body-mass indexes, comorbid factors, duration of operation, hospitalization times, preoperative and postoperative hemoglobin and leukoyte counts, erythrocyte suspension replacements, if performed and complications were recorded. RESULTS:In the study, the duration of hospitalization in 3 different age categories and in all patients was found to be significantly shorter in patients undergoing minimally invasive surgery. In addition, when all patients were evaluated, ES replacement was found to be significantly higher in patients undergoing laparotomy. In addition, there was no statistically significant difference in the duration of operation, hemoglobin and leukocyte counts and postoperative complication rates of patients undergoing laparotomy and minimally invasive surgery. CONCLUSION:In the treatment of endometrial cancer, minimally invasive surgery should be preferred in all patients, including obese patients, with operation time and complication rates similar to laparotomy and with significantly lower erythrocyte suspension replacement rate and shorter hospital stay at any age group compared to laparotomy.