Acil servise başvuran künt kafa travmalı hastalarda mortalite ve prognozun değerlendirmesinde bilgisayarlı tomografi skorlama sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of computerized tomographic scoring systems in the evaluation of mortality and prognosis in patients with blunt head trauma who apply to the emergency service
- Tez No: 629827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Acil servise künt kafa travması ile başvuran hastalarda Marshall, Helsinki ve Rotterdam BT skorlama sisteminin prognoz ve mortaliteyi erken dönemde öngörme performanslarının karşılaştırması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Retrospektif ve çift merkezli olarak yapılan bu çalışmada, 01.01.2017 ile 01.01.2018 yılları arasında SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran künt kafa travmalı hastaların çekilen beyin BT'leri Marshall, Rotterdam ve Helsinki BT skorlama sistemlerine göre tekrar okutularak hem taburculuk hem de taburculuktan 3 ay sonra ki mortalite ve iyi prognozu tesbit etmedeki değerleri araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 302 hasta dahil edildi. Dahil edilen hastaların %10,6'si (32/302) taburculuk anında, %11,3'ü (34/302) 3 ay sonrasında hayatını kaybetti. Taburculuk anındaki nörolojik durum incelendiğinde hastaların %87.4'ü (265/302) iyi prognoz, %12.6'sı (38/302) kötü prognoza sahipti. Üç ay sonraki nörolojik durum incelendiğinde oranlar benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to compare the prognosis and mortality prediction performance of Marshall, Helsinki and Rotterdam CT scoring system in patients admitted to the emergency department with blunt head trauma. Materials and Methods: In this retrospective and dual-centered study, patients with blunt head trauma who applied to SBU Trabzon Kanuni Training and Research Hospital Emergency Department and Karadeniz Technical University Medical Faculty Farabi Hospital Emergency Department between 01.01.2017 and 01.01.2018 were discussed. Brain CT's of patients were re-read according to Marshall, Rotterdam and Helsinki CT scoring systems, and mortality and prognosis status were questioned 3 months after discharge and discharge. Results: 302 patients were included in the study. 10.6% (32/302) of the patients included died at discharge, 11.3% (34/302) died after 3 months. When the neurological status at the time of discharge is examined, 87.4% (265/302) of the patients have good prognosis and 12.6% (38/302) of poor prognosis. When the neurological condition after three months is examined, the rates are similar. In this retrospective and dual-centered study, patients with blunt head trauma who applied to SBU Trabzon Kanuni Training and Research Hospital Emergency Department and Karadeniz Technical University Medical Faculty Farabi Hospital Emergency Department between 01.01.2017 and 01.01.2018 were discussed. Brain CT's of patients were re-read according to Marshall, Rotterdam and Helsinki CT scoring systems, and mortality and prognosis status were questioned 3 months after discharge and discharge.