Antiretroviral tedavi alan viral yükü baskılanmış erkeklerde osteoporoz risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of risk factors osteoporosis in men with suppressed viral load receiving antiretroviral therapy
- Tez No: 629829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILDIZ SEVGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: HIV/AIDS epidemisi, bugün küresel ölçekte önemli bir boyuta ulaşmıştır. Ülkemiz ise HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkla görüldüğü ülkeler arasında yer almakla birlikte, son yıllarda vaka sayılarında artış izlenmektedir. ART ile HIV ile infekte bireylerin yaşam beklentisi uzamıştır. HIV ile infekte bireyler daha uzun yaşamaya devam ettikçe sistemik, metabolik komplikasyonlar da daha sık görülmeye başlamıştır. İnfeksiyon sürecinde kemik kitlesi ve dokusunun mikromimari yapısı üzerinde gelişen olumsuz etkiler sebebiyle kemik mineral dansitesinde azalma ve kemiklerde fraktür riski ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda kliniğimizde takipli olan hastaların büyük çoğunluğunu oluşturan, 50 yaş altı ART alan erkeklerde osteoporoz risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Ocak 2019 – Nisan 2019 tarihleri arasında retrospektif gözlemsel karşılaştırmalı vaka serisi olarak gerçekleştirildi. Polikliniğimizde takip edilen HIV ile enfekte, 50 yaş altı erkek hastaların demografik, klinik, laboratuvar verileri, alışkanlıkları, ilaç kullanım bilgileri dosya kayıtlarından incelendi. Hastalara poliklinik takibinde '1 dakikalık osteoporoz risk testi' uygulandı. Çalışmaya 211 hasta dahil edildi. Bağımsız üç grup ortalamasının karşılaştırılmasında, normal dağılım koşullarının sağlandığı durumda Tek Yönlü ANOVA testi, sağlanmadığı durumda ise Kruskal Wallis testi kullanıldı. Tek Yönlü ANOVA testinde anlamlı bir fark saptandığında post hoc analizde Scheffe testi tercih edildi. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Pearson Chi-Square testi kullanıldı. Belirleyici faktörlerin saptanmasında Binary Lojistik Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: HIV/AIDS epidemic has reached a critical level on a global scale today. Our country is among the countries where the disease is rarely seen in terms of HIV/AIDS, but in recent years the number of cases has increased. With ART, the life expectancy of individuals infected with HIV has increased. As individuals infected with HIV continue to live longer, systemic and metabolic complications have become more frequent. Due to the adverse effects on the microarchitectural structure of bone mass and tissue during the infection process, there is a decrease in bone mineral content and the risk of fractures in the bones arises. We aimed to determine osteoporosis risk factors in men under 50 years of age who constituted the majority of patients followed in our clinic. Material and Method: The study was conducted at Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital as a retrospective observational comparative case series between January 2019 and April 2019. Demographic, clinical, laboratory data, habits, drug use information of HIV-infected male patients under 50 years of age were examined from file records. Patients were given a '1minute osteoporosis risk test' in outpatient follow-up. 211 patients were included in the study. Comparing the three independent group means, a One-Way ANOVA test was used in the case of normal distribution conditions, and the Kruskal Wallis test for not normally distributed variables. When a significant difference was detected in the One-Way ANOVA test, the Scheffe test was preferred for Post Hoc analysis. The Pearson Chi-Square test was used to compare categorical variables. Binary Logistics Analysis was used to determine the key factors.