Arazide yüksek su muhtevası içeren bir kilin kireç ile stabilizasyonu
Stabilization of a clay containing high water content inthe field with lime
- Tez No: 629836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Zemin stabilizasyon yöntemleri geoteknik alanında gün geçtikçe değer kazanmaktadır. Kireç zeminin mühendislik özelliklerini iyileştirmek için yaygın bir şekilde kullanılan katkı malzemesidir. Literatür çalışması sonucunda, kireç ile zemin stabilizasyonu zemin iyileştirme yöntemleri arasında en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu çalışmada, Yalova bölgesinden getirilen kilin %2, %3 ve %4 oranlarında sönmüş kireç katkılı ve %3 sönmemiş kireç numunelerin mukavemet değerlerine bakılmıştır. Sınıflandırma deneyleri sonucunda CH zemin sınıfına ait olduğu belirlenmiştir. Sonrasında katkısız ve %2, %3 ve %4 oranlarındaki kireç katkılı kilin maksimum kuru birim hacim ağırlık ve optimum su muhtevası değerleri bulunmuştur. Çalışmanın sonunda katkısız ve %2, %3, %4 oranlarında kireç eklenerek hazırlanan numuneler anlık, 1 günlük, 7 günlük ve 28 günlük süreler sonunda serbest basınç deneyine tabi tutulmuştur. Ayrıca serbest basınç deneyi sonucunda ortaya çıkan mukavemet değerleri yaş CBR deneyi ve arazide yapılan plaka yükleme deneyleriyle desteklenmiştir. Deneysel çalışmalar sonucunda kireç katkılı kilin katkısız kile kıyasla maksimum kuru birim hacim ağırlık değerlerinde artış olduğu gözlemlenmiştir. katkısız kile göre kireç katkılı kilin serbest basınç mukavemet değerlerinde artış olmuştur. Bu durum kirecin zemin stabilizasyonunda kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Lime is a commonly used additive to improve the engineering properties of the soil. As a result of the literature, study, soil stabilization with lime is one of the most used methods among soil improvement methods. In this study, the strength values of 2%, 3% and 4% slaked lime added and 3% quicklime lime samples of clay brought from Yalova region were examined. As a result of the classification tests it was determined that it belongs to the CH soil class. Subsequently, maximum dry unit volume weight and optimum water content values of lime added clay at 2%, 3% and 4% were found. At the end of the study, samples which were prepared by adding lime with 2%, 3% and 4% of admixture were subjected to confined pressure test at the end of instant, 1 day, 7 day and 28 day periods. In addition, the strength values resulting from the free pressure test are supported by wet CBR test and plate loading tests in the field. As a result of the experimental studies, it was observed that the maximum dry unit volume weight values of lime doped clay were increased compared to unlead clay. In addition, there was an increase in the unconfined compressive strength values of lime-doped clay compared to no-clay. This shows that lime can be used for soil stabilization.