Use of GIS for evaluating the geotechnical properties in Kahramanmaras, Turkey
Kahramanmaraş'taki zeminlerin geoteknik özelliklerinin CBS ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 496301
  2. Yazar: ABDULLAH CANBOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş'ın zemin özelliklerini içeren coğrafi bilgi sistemi (CBS) sunulmuştur. Zemin araştırması hem arazide hem de laboratuvarda yapılmıştır. Şehrin 287 adet sondaj noktasından alınan numunelerin Standart penetrasyon testleri (SPT) ve diğer fiziksel özellikleri elde edilmiştir. Bu çalışmada SPT-N, taşıma kapasitesi, sıvılaşma potansiyeli, yeraltı su seviyesi, su muhtevası, ince dane oranı ve dalga kesme hızı (Vs30) haritaları CBS temelli yazılımlarla üretilmiştir. Bu bağlamda zemin tahkiklerine ilişkin veriler şehir planlama ve diğer mühendislik çalışmalarında daha etkin ve verimli olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study presents a Geographical information System (GIS) application for evaluating geotechnical properties in Kahramanmaraş city, Turkey. Geotechnical investigations in the city were carried out both in situ and laboratory. 287 boreholes in the city were drilled in order to perform Standard Penetration Tests (SPT), and to define the physical properties of the soils obtained from these boreholes. In this study, maps for SPT-N, bearing capacity, liquefaction potential, Soil water table, and (Vs30) have been produced by using a GIS based computer software. Accordingly, it is expected that the complied GIS maps could be effectively used by researchers and engineers for further studies on the purpose of urban planning.