Yonca silajlarına gofret ilavesinin fermantasyon özellikleri, aerobik stabilite ve yem değeri üzerine etkileri
Effects of wafer addition on fermentation properties, aerobic stability and feed value of alfalfa silages
- Tez No: 629837
- Danışmanlar: DOÇ. SİBEL SOYCAN ÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, atık gofret ilavesinin yonca silajlarının fermantasyonu, aerobik stabilitesi ve in vitro sindirilebilirlik üzerine etkilerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Yonca, ekim ayında çiçeklenme başlangıcında hasat edilerek 18 saat soldurulmuştur. Kontrol grubuna herhangi bir katkı maddesi ilave edilmemiştir. Deneme grupları: G20: 20 g/kg gofret, G30:30 g/kg gofret, G40:40 g/kg gofret ve G50:50 g/kg gofret olacak şekilde oluşturulmuştur. Silajlar kapalı bir depoda 60 gün süresince fermantasyona bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the effects of waste wafer addition on fermentation of alfalfa silage, aerobic stability and in vitro digestibility. Alfalfa was harvested at the beginning of flowering in October and was wilted for approximately 18 hours. No additives were added to the control group. Trial groups: G20: 20 g / kg wafer, G30: 30 g / kg wafer, G40: 40 g / kg wafer and G50: 50 g / kg wafer.