Bağımsız spor federasyonlarında çalışan personelin mobbing algısı
Mobbi̇ng percepti̇on of staff employed i̇n independent sports federati̇ons
  1. Tez No: 629894
  2. Yazar: NEZAHAT ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki Bağımsız Spor Federasyonlarında çalışan personelin mobbing algısının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye' deki Bağımsız Spor Federasyonlarında çalışan personeller, örneklemi ise bu evren içerisinden tesadüfi örneklem (Random) yöntemi ile seçilen 251 çalışan oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgilere ulaşmak için araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, mobbing algısını ölçmek için Einarsen ve Raknes (1997) tarafından geliştirilen, Cemaloğlu (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan Olumsuz Davranışlar Anketi“NAQ”(Negative Acts Questionnaire) kullanılmıştır. Araştırmada“sosyal ilişki”alt boyutuna ilişkin puanlarının“cinsiyet”e göre anlamlı bir farklılık gösterdiği ve farklılığın“kadın”katılımcılardan kaynaklandığı, çalışma süresi“9 ≥ yıl”olan katılımcıların“görev”alt boyutuna ilişkin puanlarının diğer iki gruptan daha düşük olduğu ve aylık geliri“2000 ≤ TL”olan katılımcıların“görev”ve“sosyal ilişki”alt boyutuna ilişkin puanlarının diğer iki gruptan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, medeni durum, yaş, öğrenim durumu ve federasyondaki çalışma yılı, değişkenlerinin“sosyal ilişki”ve“görev”alt boyutlarına ilişkin puanlarına bakıldığında, bu değişkenlerin, Bağımsız Spor Federasyonları çalışanlarının mobbing algısı üzerinde belirleyici olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the mobbing perception of the staff working in independent sports federations in Turkey. The population of the research was staffed by independent sports federations in Turkey, and the representative samples consisted of 251 employees selected from this population by random sample (Random) method. In this research, the personal information form developed by the researcher was used in order to reach demographic information as a means of data collection whereas the Negative Acts Questionnaire (NAQ) which was developed by Einarsen and Raknes (1997) and was adapted by Cemaloğlu (2007) was used to measure mobbing perception. In this study, it was put forward that the scores of“social relationship subscale”are differing significantly depending on“gender”and this difference is caused by“female”participants and participants with“9 ≥ year”working time have less score on“task”subscale than other two groups whereas participants with“2000 ≤ TL”monthly income of have been found to have higher scores on the“task”and“social relationship”subscale than the other two groups. Besides, when checked the scores of marital status, age, education level and working year variables in the federation's,“social relation”and“task”subdimensions, it was noticed that these variebles were not determinant on the perception of mobbing of Independent Sports Federations employees.