Kronik mekanik boyun ağrılı olgularda, kayropraktik uygulama (diversified teknikleri) ile kuru iğneleme tedavisinin kısa dönem etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the short-term effects of dry needling therapy and chiropractic practices (diversified techniques) in patients with chronic mechanical neck pain
  1. Tez No: 629893
  2. Yazar: SEMİH AKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik mekanik boyun ağrılı olgularda, kayropraktik uygulamalar (diversified teknikleri) ile kuru iğneleme uygulamalarının kısa dönem etkilerini karşılaştırmaktır. Araştırmaya 2017-2018 yılları arasında Anadolu Sağlık Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine boyun ağrısı şikâyeti ile müracaat eden, yaşları 20-60 arasında, en az üç aydır devam eden boyun ağrısı olan, Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi'nden en az 5 puan alan 40 hasta gönüllü olarak katıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, vücut kütle indekslerine ait bilgileri kaydedildi. Olguların istirahat (baş ve boynu sabit tutma, statik pozisyonlarda), aktivite (servikal fleksiyon, ekstansiyon, lateral fleksiyon ve rotasyon gibi dinamik pozisyonlarda) ve gece boyunca boyun ve baş ağrılarının şiddetini belirlemek için Görsel Analog Skala (VAS) kullanıldı. Hastaların Eklem Hareket Açıklık (EHA) değerleri, araştırmacı tarafından hazırlanan Eklem Hareket Açıklığı Ölçüm Formu ile toplandı. Servikal bölge fleksiyon-ekstansiyon, sağ-sol lateral fleksiyon, sağ-sol rotasyon EHA ları goniyometre ile ölçüldü. Boyun ağrısı nedeniyle oluşan özrün değerlendirilmesinde Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi ve Kopenhag Boyun Fonksiyonel Özürlülük Skalası kullanıldı. İlk ölçümlerin ardından katılımcılar randomize yöntemle 2 gruba (Grup 1: Kayropraktik uygulama grubu, Grup 2: Kuru iğneleme tedavi grubu) ayrıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the short-term effects of dry needling therapy and chiropractic practices (diversified techniques) in patients with chronic mechanical neck pain. Forty patients who applied to Anadolu Sağlık Merkezi Physical Medicine and Rehabilitation Clinic with the complaint of neck pain between 2017-2018, aged between 20 and 60 years, with a history of neck pain for at least three months, and received a minimum score of 5 from the Neck Disability Index, participated in the study voluntarily. Age, gender, body weight, height, body mass index information of the patients were recorded. Visual Analogue Scale (VAS) was used to determine the severity of the neck (head and neck static positions such as fixed position of the head and neck), activity (dynamic positions such as flexion, extansion and rotation of the head and neck) and the severity of the pains in head and neck during the night. Range of Motion (Joint mobility) values of the patients were collected with the Range of Motion Measurement Form prepared by the researcher. Cervical region flexion-extension, right-left lateral flexion, right-left rotation movements were evaluated with inclinometer. The Copenhagen Neck Functional Disability Scale was used to assess the disability caused by neck pain. After the first measurements, the participants were divided into two groups randomly (Group 1: Chiropractic treatment group, Group 2: Dry needling treatment group).