Mevcut binaların değerlendirilmesinde yeni deprem yönetmeliği yaklaşımı
New earthquake regulations approach for evaluation of existing buildings
- Tez No: 629899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ AKIN DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada mevcut binanın deprem performansının belirlenmesinde betonarme çerçeve sistemli bir konut binası Sta4CAD v14 programı yardımıyla analizleri yapılmıştır. Yöntemler betonarme bir bina çerçevesi üzerinde, deprem tehlikesi yüksek olan ve deprem tehlikesi düşük bölgeler için yapılan tasarımın analizi 2007 ve 2018 deprem yönetmelikleri için ayrı ayrı incelenmiştir. Deprem tehlikesi yüksek olan Tokat ili için yapılan analizde 2018 Deprem Yönetmeliği incelenmesinde kesit hasar düzeylerine bakıldığı zaman bina göçme durumundadır. Ancak 2007 yönetmeliğiyle yapılan incelemede bina can güvenliği performans düzeyinde kaldığı görülmüştür. Deprem tehlikesi düşük olan Kırşehir ili için yapılan analiz sonucunda kesit hasar düzeylerinin 2007 ve 2018 yönetmelikleri için sonuçlar birbirine yakın gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a residential building with a reinforced concrete frame system was analyzed with the help of Sta4CAD v14 program in determining the earthquake performance of the existing building. The methods were applied for two different earthquake levels with high earthquake risk and low earthquake risk on a reinforced concrete building frame, cross sectional damage levels were compared. The analysis of the design for these regions has been examined separately for the 2007 and 2018 earthquake regulations. In the analysis made for the slap city with high earthquake risk, the building is in a collapsed state when the section damage levels are examined in the 2018 earthquake regulation examination. However, in the examination made with the 2007 regulation, it was observed that the building remained at the level of life safety performance.