Brusilov Taarruzu ve Taarruzun durdurulması hususunda 15. Türk Kolordusunun gayretleri
The Brusilov Offensive and the efforts of the 15th Turkish Corps to stop the offensive
  1. Tez No: 629911
  2. Yazar: AHMET BUĞRA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Birinci Dünya Savaşı'nın ilk yılında Batı Cephesi, siper savaşı ile yenişmezlik durumuna geçince Britanya ve Fransa, cephedeki Alman baskısını azaltmak için Rusya'dan Doğu Cephesi'nde bir taarruz gerçekleştirmelerini istediler. 1914 yılı sonlarına doğru başlattıkları bu taarruz Avusturya-Macaristan ordularını sürekli geri çekilmeye ve bazı durumlarda da teslim olmaya zorladı. Akabinde yeniden toparlanan Avusturya-Macaristan orduları, Alman ordularının yardımı ile 1915 yazında başlattıkları müşterek taarruz ile Rus ordularına ağır kayıplar verdirdiler. Britanya, Fransa ve Almanya, Batı Cephesi'nde yeni taktikler denemeye devam ederken Rusya eski usul taktikleri kullanmaya devam etti. Alman ve Avusturya-Macaristan birliklerinin eski usul taktikler ile yenilemeyeceğini fark eden General Aleksey Brusilov, Rus Genelkurmayı'nın savunma muharebeleri yönündeki ısrarlarına rağmen yeni taktikler kullanarak bir taarruz planı hazırladı. Her ne kadar bu taktikler, taarruzun başlarında büyük başarılar getirse de diğer Rus generallerinin Brusilov kadar yetenekli olmaması ve inisiyatif alma kabiliyetlerinin olmaması taarruzun etkisinin azalmasına ve nihayetinde durmasına sebep oldu. Taarruzun durdurulması için Alman Genelkurmayı tarafından bir Türk kolordusunun da Galiçya Cephesi'ne gönderilmesi istendi. Bu istek üzerine Enver Paşa'nın direktifleri ile 15.Kolordu'nun Galiçya Cephesi'ne gönderilmesi kararlaştırıldı. Bu çalışmada General Brusilov, Brusilov Taaruzu ile 15.Kolordu'nun bu taarruzun durdurulmasında gösterdiği gayretlerinin anlatılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When the Western Front turned into a stalemate with the introduction of trench warfare at the beginning of the World War One, Britain and France demanded Russia to carry out an offensive on the Eastern Front to reduce the German pressure on the front. Although this offensive, which started towards the end of 1914, forced the Austrian-Hungarian armies into constant retreats and surrender in some cases, soon after the reorganized Austro-Hungarian armies with the help of German armies launched a joint offensive in 1915, causing heavy losses to the Russian armies. While Britain, France and Germany continued to try new tactics on the Western Front, Russia continued to use old-style tactics. Realizing that German and Austro-Hungarian armies cannot be defeated by using old-style tactics, General Aleksey Brusilov prepared an offensive plan with the use of new tactics despite the Russian General Staff's insistence on making defensive battles. Although these new tactics brought great success at the beginning of the offensive, the other Russian generals' lack of skill and inability of taking the initiative caused the offensive to lose its effectiveness and eventually to halt. A Turkish corps was asked to send to the Galician Front by the German General Staff to stop the offensive. Upon this request, it was decided that the 15th Corps would be sent to the Galician Front by the directives of Enver Pasha. This study aims to give a comprehension of General Brusilov, Brusilov Offensive and the efforts of the 15th corps in stopping this offensive.