Okulda diyabet programı kapsamında öğrencilere verilen diyabet eğitiminin etkinliğinin ölçülmesi
Measuring the effectiveness of diabetes education given to students under the diabetes program at school
  1. Tez No: 629912
  2. Yazar: AHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FİKRET GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Amaç: Bu çalışma,“Okullarda Diyabet Programı”kapsamında öğrencilere yapılan diyabet eğitimlerinin, beslenme ve diyabet bilgi düzeylerine etkisini değerlendirmek amacıyla planlanan bir çalışmadır. Materyal ve Metot: Araştırmamız Adıyaman il merkezinde bulunan ortaokul 7. Sınıf ve lise 10. Sınıf öğrencilerinin diyabet eğitimi öncesi ve sonrası diyabet bilgi düzeylerinin ölçülmesi amacıyla yapılan descriptive (tanımlayıcı) özellikleri olan kesitsel (cross-sectional) bir çalışmadır. Çalışmamız toplam 344 ortaokul 7. Sınıf ve lise 10. Sınıf öğrencisine yapılmıştır.“Okullarda Diyabet Programı”, Türkiye çapında yürütülen bir eğitim programıdır. Diyabet bilgi puanı; öğrencilerin diyabet ile ilgili sorulara verdikleri cevaplar puanlanarak elde edilmiştir. Bu formdan minimum sıfır (0), maksimum 100 puan alınabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is planned to evaluate the effect of diabetes education on nutrition and diabetes knowledge levels in the scope of Diy Diabetes in Schools Program“. Material and Method: Our study is a cross-sectional study with descriptive features in order to measure the level of diabetes knowledge before and after diabetes education of middle school 7th grade and 10th grade students in Adıyaman city center. Our study was conducted on 344 middle school 7th grade and high school 10th grade students. ”Diabetes Program in Schools" is an educational program conducted throughout Turkey. Diabetes information score; The answers of the students to the questions about diabetes were obtained by scoring. Minimum zero (0) and maximum 100 points can be obtained from this form.