Gebelerin internet yoluyla karar alma durumlarının yaşam kalitesiyle ilişkisi
Decision making pregnances through the internet the situation relationship with quality of life
- Tez No: 629910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma gebelerin internet yoluyla karar alma durumlarının yaşam kalitesiyle ilişkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma evrenini, Yozgat /Sorgun Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine 29 Ağustos- 27 Aralık 2019 tarihleri arasında başvuran gebe kadınlar oluşturmuştur. 1200 gebe içinden örnekleme alınma kriterine uygun 240 gebe kadın çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Gebelikte İnternet Yoluyla Karar Alma Ölçeği, Yaşam Kalitesi WHOQOL – BREF (TR) ölçeği olmak üzere üç adet form kullanılmıştır. Veri toplama formları araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde verilerin normalliğine Kolmogorov-Smirnov testi ile bakılmıştır. Verilerin normal dağılım sağlamadığının görülmesi üzerine; bağımsız iki grup karşılaştırmalarında için Mann Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grup için Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında kullanılan ölçekler arasında ilişkinin yönü ve derecesinin belirlenmesi amacıyla pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Analizlerde %95 güven aralığı ve 0.05 yanılma düzeyi esas alınmıştır. Kadınların Gebelikte İnternet Yoluyla Karar Alma (GİYKA) Ölçeği toplam puan ortalaması incelendiğinde; 31,83±7,32 puan (Min 10; Max 50) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out descriptively in order to examine the effect of decision making status of pregnant women on the quality of life. The research population consisted of pregnant women who applied to Yozgat Sorgun Hospital, Obstetrics and Gynecology outpatient clinic between 29 August and 27 December 2019. 240 pregnant women suitable for sampling criteria among 1200 pregnant women were included in the study. The data of the study were used, 3 Information forms, Introductory Information Form, Internet Decision Making Scale in Pregnancy, Quality of Life WHOQOL- BREF (TR) scale. Data collection forms were applied by the researcher through face-to-face interview method. In the statistical analysis of the data, the normality of the data was checked with the Kolmogorov-Smirnov test. Upon seeing that the data does not provide normal distribution; Mann Whitney U test was used for two independent group comparisons and Kruskal Wallis test was used for more than two independent groups. Pearson correlation analysis was used to determine the direction and degree of relationship between the scales used in the study.. The analyzes are based on 95% confidence interval and 0.05 error level. When the total score average of the Women's Decision Making via Internet in Pregnancy (GİYKA) Scale is examined; It was determined that 31.83 ± 7.32 points (Min 10; Max 50).