Multipl miyelom hastalarında kemoterapi uygulamalarının notch sinyal yolağı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of chemotherapy applications on notch signal road in multiple myeloma patients
  1. Tez No: 629925
  2. Yazar: OKTAY AŞICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre ve (Rejeneratif) Yenileyici Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Multipl Miyelom-Notch sinyal yolağı arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve ilgili mekanizmalarının netleştirilmesi için yoğun çalışılan araştırma konularındandır. Yapılacak bu çalışma ile multiple myelom ve notch sinyal yolağı arasındaki ilişkiyi kemoterapi tedavisi boyunca belirlemek amaçlanmaktadır. Böylece bu çalışma ile hastaya uygulanması planlanan kemoterapi tedavi rejimi kombinasyonunu belirlemede ve tedavi süresince hekimlere yarar sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışma sonuçlarının anlamlı çıkması halinde günümüzde uygulanan kanser direncine karşı yararlı olduğu düşünülen çoklu ilaç kombinasyonlarının tercih edilmesi eğilimini arttırması planlanmaktadır. Çalışma için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 10.08.2017 tarihinde onay alınmıştır. Çalışmada 04.12.2017-1.07.2019 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hematoloji Polikinliği tarafınca multiple myelom tanısı konulan, kemoterapi tedavisine başlanılan hastalardan kemoterapi öncesi ve sonrası her ay olmak üzere 4 ay boyunca 5'er ml serum tüpüne kan alınmıştır. Çalışmamızda elde edilen; Notch1, Notch2, Jagged1, Jagged2'nin kemoterapi öncesi ve sonrası 4 ay boyunca ölçülen düzeyler SPSS analiz programına girlerek paired samples t test te değerlendirildiğinde sonuçlarımızın anlamsız çıktığı görülmüştür. Bunun nedenleri arasında N sayımızın (22) düşük olması, bağımlı değişken sayılarımızın çeşitli nedenlerden dolayı eşit olmadığı ve kontrol grubunun çalışmaya dahil edilmediği gösterilebilir. Notch1, Notch2, Jagged1, Jagged2 düzeylerin ortalamaları alındığında aylar arasındaki azalış ve artışlar fark edilmiştir. Sonuçlar korelasyon analizi ile değerlendirildiğinde bazı aylar arasındaki düzeylerde korelasyon anlamlı çıkmıştır. Ayrıca myelomun farklı alt tiplerine sahip hastalarda ayrı ayrı değerlendirme yapılarak daha spesifik sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Multiple Myeloma is one of the most researched topics to determine the relationship between Notch signaling pathway and clarify the related mechanisms. The aim of this study is to determine the relationship between multiple myeloma and notch signaling pathway throughout chemotherapy treatment. Thus, it is thought that this study will help physicians to determine the combination of chemotherapy treatment regimen planned to be administered to the patient and during treatment. If the results of the study are significant, it is planned to increase the tendency to use multiple drug combinations that are thought to be beneficial against cancer resistance applied today. Approval was obtained from Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee on 10.08.2017. In this study, between the dates 04.12.2017-1.07.2019, Aydin Adnan Menderes University Faculty of Medicine Research and Application Hospital by the Hematology Polyclinic patients diagnosed with multiple myeloma and chemotherapy treatment was started before and after chemotherapy every month for 4 months, 5 ml of serum tube. Obtained in our study; When the levels of Notch1, Notch2, Jagged1, Jagged2 were measured for 4 months before and after chemotherapy by entering the SPSS analysis program, paired samples t test showed that our results were meaningless. The reason for this is that our N number (22) is low, our dependent variable numbers are not equal for various reasons and the control group is not included in the study. When the averages of Notch1, Notch2, Jagged1, Jagged2 levels are taken, decreases and increases are observed between the months. When the results were evaluated by correlation analysis, there was a significant correlation between the levels in some months. In addition, more specific results can be obtained by evaluating separately in patients with different subtypes of myeloma.