Yeni tanı multipl miyelom hastalarında ilk kür kemoterapi sonrası immunoglobulin düşüşünün tedaviye yanıta, progresyona ve sağkalıma etkisi
- Tez No: 434501
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İlk kür kemoterapi ile tedavi gruplarından bağımsız olarak yapılan değerlendirmede Ig değerinde %50'den fazla düşüş olan hastaların % 90'ında ÇİKY (çok iyi kısmı yanıt) görülmüştür. En az ÇİKY alınan hastalarda hastalıksız sağkalım süresi ortalama 45 ay iken daha kötü yanıtlar alınan hastalarda hastalıksız sağkalım süresi ortalama 12 ay olarak bulunmuştur. 5 yıllık ortalama sağkalım süresi; Ig'de %75 azalış olanlarda 76 aydır. Bu çalışmada ilk kür kemoterapi ile immunoglobulin düşüşünün fazla olmasının yanıt oranları, progresyonsuz geçen zaman ve genel sağkalım ile ilişkili olduğu görüldü. Erken paraprotein yanıtı diğer riks belirteçleri gibi tedavi stratejileri belirlemede kullanılabilir. Cevap oranlarına göre tedavi bireyselleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In the assessment conducted of first cycle chemotherapy independent from treatment groups, VGPR (very good parsiyel response) was seen in 90% of the patients whose Ig dropped more than 50%. While the mean disease-free survival time of patients who had the least VGPR was 45 months, the mean disease-free survival time of patients who had worse responses was found as 12 months. 5 year overall survival was 29 months at 75% decrease rate. It was found that too much decrease in immunoglobulin with the first cycle chemotherapy was associated with progression-free time and overall survival. Early paraprotein response can be used in treatment strategies like other prognostic indicators and the treatment can be personalized according to responses.