Dentolabial analizlerin estetik algı ile korelasyonu
Correlation of dentolabial analysis with aesthetic perception
- Tez No: 629926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ŞAHİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Estetik; sanatta ya da doğada güzel olanı ifade eder. Son yıllarda fiziksel estetik ve psikososyal etkileri konusunda yapılan çalışmalar giderek artmıştır. Çalışmalar dental estetiğin fiziksel çekiciliğe olan etkilerinin inkar edilemez düzeyde olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı belirli ölçülebilir dentolabial kriterlerin literatürde estetik kabul edilen değerleri ile hekimlerin subjektif görüşleri arasındaki uyumunu değerlendirmektir. Bu doğrultuda gülüş tasarımı üzerinde çalışan Protetik Diş Tedavisi alanında dört uzman ve dört uzmanlık öğrencisi çalışmanın değerlendiricileri olarak seçilmiştir. 200 gönüllü katılımcıdan sadece ağız bölgesi görünecek şekilde çekilen gülümseme fotoğrafları beş farklı dentolabial kriterde incelenmiştir. Kesici eğimi ve alt dudak paralelliği, kesici eğimi teması, gülme hattı, bukkal koridor ve interinsizal çizgi ve orta hat değişkenlerine ait ölçüm sonuçları ile değerlendiricilerin subjektif görüşleri Cochran Q testi ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarında estetik algının subjektif olması ile beraber; kesici eğimi ve alt dudak paralelliği, gülme hattı ve bukkal koridor değişkenlerinde objektif ölçümlerle sübjektif algı arasında büyük oranda uyum yakalandığı görülmüştür. Değerlendiriciler incelendiğinde kadın ve erkek bireyler arasında, benzer şekilde uzmanlar ve uzmanlık öğrencileri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre dental tedavi planlamasında başarılı bir estetik sonuç elde etmek için subjektif görüşlerle objektif değerlerin birlikte ele alınmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aesthetic; expresses what is beautiful in art or nature. In recent years, studies on physical aesthetics and psychosocial effects have increased. Studies show that the effects of dental aesthetics on physical attractiveness are undeniable. The aim of this study was to evaluate the consistency of certain measurable dentolabial criteria between the aesthetic values accepted in the literature and the subjective opinions of physicians. In this direction, four experts and four specialty students in the field of Prosthodontics working on smile design were selected as the evaluators of the study. Smile photos taken from 200 volunteer participants with only the mouth region were examined under five different dentolabial criteria. The results of measurement of the curvature of the incisal edge and lower lip parallelism, incisal edge and lower lip contact, laugh line, buccal corridor and interincisal line and midline variables and subjective assessments of the evaluators were compared with Cochran Q test. The results of the study show that aesthetic perception is subjective and it was observed that there was a significant correlation between objective measurements and subjective perception in the incisal edge and lower lip parallelism, laugh line and buccal corridor variables. When the evaluators were examined, no statistically significant difference was found between male and female individuals, similarly between experts and specialty students. According to the results of this study, it is recommended to be useful to consider subjective views and objective values together in order to obtain a successful aesthetic result in dental treatment planning.