Deneysel siyatik sinir hasarı modelinde levetirasetam tedavisinin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of levetiracetam treatment in the experimental model of sciatic nerve injury
- Tez No: 629958
- Danışmanlar: PROF. DR. GIYAS AYBERK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Periferik sinir yaralanmaları (PSY) insanlarda sık görülen, ciddi, kalıcı fizyolojik ve fonksiyonel kayıplara yol açan lezyonlardır. Tedavinin mümkün olduğunca erken başlatılması oldukça önemlidir. Bu çalışmada rat deney modelinde Levetirasetam'ın akson sinir hasarında iyileşmeye katkı sağlayıp sağlamadığını inceledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 250-300 gr ağırlığında 48 adet Wistar albino cinsi yetişkin erkek rat kullanılmıştır. Hasarlı ve hasarsız gruplarda Levetirasetam'ın 300 ve 600 mg dozları arasında eşleştirilen guruplar ile Fonksiyonel yürüme analizi, ışık mikroskobu ve hemotoksilen eosin boya ile doku örnekleri değerlendirmesi yapılmıştır. EMG analizi, Native Tiyol, Total Tiyol, disulfid, İMA, Albumin, TAS, TOS, Disulfid/Native tiyol, Disulfid/Total tiyol değerleri karşılaştırılmıştır Bulgular: Levetirasetam tedavisi alan ratlarda fonksiyonel siyatik indeks değerlerinde anlamlı düzelme olduğunu,-sinir hasarı üzerine oksidatif hasarı düzenlemede etkili olduğunu Native Tiyol, Total Tiyol değerlerini anlamlı olarak Levetirasetam verilen gruplarda doz bağımlı olarak daha düşük olduğunu, oksidatif tarafa kaymayı gösteren Disulfid/Total tiyol Disulfid/Native tiyol ve iskemi modifiye albümin düzeyleri kontrol grubu olan hasarlı tedavi verilmeyen demek anlamlı olarak yüksek bulundu, LVT ile tedavi edilmiş deneklerde CMAP değerleri, hasarlı denek grubuna göre daha yüksektir. LVT ile tedavi edilen gruplarda aksonal hasarın, tedavi edilmeyen grupta daha az olduğu dikkati çekmektedir. Sonuç: Levetirasetam tedavisi alan ratlarda fonksiyonel siyatik indeks değerlerinde anlamlı düzelme olduğunu geçen haftalar içinde tedavi verilmeyen grupta ise bir iyileşme olmadığını; sinir hasarı üzerine oksidatif hasarı düzenlemede etkili olduğunu ve bu bulguların Native Tiyol, Total Tiyol, disulfid, İMA, Albumin, TAS, TOS, Disulfid/Native tiyol, Disulfid/Total tiyol değerleri üzerinde anlamlı farklılık oluşması ile paralel olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve injuries (PNI) are lesions common in humans that lead to severe, permanent physiological and functional losses. Starting treatment as early as possible is quite important. In this study, we examined whether Levetiracetam contributes to improvement in axon-nerve damage in rat experimental model. Materials and Methods: 48 Wistar albino adult male rats weighing 250-300 Gr were used in the study. In damaged and undamaged groups, functional gait analysis and tissue sample analysis with aid of light microscopy and hemotoxylene eosin dye were evaluated between matched groups that taking 300 and 600 mg doses of Levetiracetam. EMG analysis, Native Thiol, Total Thiol, disulfid, IMA, Albumin, TAS, TOS, Disulfid/Native thiol, Disulfid/Total thiol values were compared. Results: In rats receiving levetiracetam therapy, there was a significant improvement in functional sciatica index values, it was effective in regulating oxidative damage on nerve damage. and ischemia-modified albumin levels were found to be significantly higher in the non-treated group, which was the control group. It is noteworthy that axonal damage in the groups treated with LVT is less in the untreated group. Conclusion: There was a significant improvement in functional sciatica index values in rats receiving levetiracetam treatment, but there was no improvement in the group that did not receive treatment in the last times ; We observed that it was effective in regulating oxidative damage on nerve injury and that these findings were in line with significant differences on Native Thiol, Total Thiol, disulfid, IMA, Albumin, TAS, TOS, Disulfid / Native thiol, Disulfid / Total thiol values.