Deneysel siyatik sinir hasarı modelinde pioglitazonun etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of piaglitazone effects on the experimental sciatic nerve injury model
- Tez No: 671749
- Danışmanlar: UZMAN MEHMET ÖZGÜR ÖZATEŞ, DOÇ. DR. ATİLLA KAZANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Periferik sinir yaralanmaları, hasarlı sinire bağlı olarak çeşitli semptomlar gösteren, yaygın görülen ve ciddi sosyoekonomik sonuçları olan bir durumdur. Yaralanma ve rejenerasyon mekanizmaları hakkında çok fazla bilgi olmasına rağmen, tam işlevsel iyileşmeyi sağlayan güvenilir tedavi yöntemleri azdır. Bu çalışmada rat deney modelinde kompozit nanofiber ve sistemik verilen pioglitazon tedavisinin periferik sinir hasarı sonrası etkileri incelendi. Bu çalışmada 40 adet Wistar Albino Cinsi yetişkin erkek rat kullanıldı. Denekler her grupta 8 denek olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Deneklerde fonksiyonel yürüme analizi değerleri, ışık mikroskobu çalışması, elektron mikroskobu çalışması ve S-100 değerlendirmesi yapıldı. Biyokimyasal olarak Native Tiyol, Total Tiyol, Disulfide, Disulfide/Native Tiyol, Disülfid/Total Tiyol, Native Tiyol/Total Tiyol, İMA(absu), Albumin, Tümör Nekroz Faktörü (TNF), İnterlökin-6 (IL-6), Total Antioksidan Seviye (TAS), Total Oksidan Seviye (TOS) sonuçları karşılaştırıldı. Fonksiyonel siyatik indeks sonuçlarında tedavi verilmeyen 2. grup ile kompozit nanofiber yöntemiyle tedavi verilen 3. grup (p:0.0259) ve intraperitoneal pioglitazon 4. (p:0,0098) grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görüldü. Pioglitazon tedavisi verilen gruplarda fonksiyonel siyatik indeks değerlerinin, tedavi verilmeyen gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve injuries are common conditions that include various symptoms based on the damaged nerves included and have serious results. Although there is a lot of information about mechanisms of injury and regeneration, there are few reliable treatment methods that provide full functional recovery. In this study, the effects of systemic and composite nanofiber pioglitazone treatment and after peripheral nerve injury were examined in the rat test model. In this study, 40 Wistar Albino adult male rats were used. The subjects were divided into 5 groups, 8 rats in each group. Functional walking analysis values, light microscope study, electron microscope study and S-100 evaluation were conducted among the groups.Biochemically, Native Thiol, Total Thiol, Disulfide, Disulfide/Native Thiol, Disulfide/Total Thiol, Native Thiol/Total Thiol, IMA (absu), Albumin, Tumor Necrosis Factor (TNF), Interleukin -6 (IL-6), Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status (TOS) values were compared. Statistically significant difference was found between the non-treatment second group and third group treated with composite nanofiber method (p:0, 02259), fourth group intraperitoneal pioglitazone (p:0,0098) according to sciatic functional index results. Sciatic functional index values in groups treated with pioglitazone were found significantly higher than non-treatment groups.