Kliniğimizde trakeobronşiyal yabancı cisim aspirasyonu nedeniyle genel anestezi altında rijit bronkoskopi yapılan pediyatrik hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of pediatric patients undergoing rigid bronchoscopy under general anesthesia due to tracheobronchial foreign body aspiration in our clinic
  1. Tez No: 630040
  2. Yazar: YİĞİT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÇARDAKÖZÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: TBYCA her yaş grubunda görülse de özellikle çocukluk çağında ölümcül sonuçlara neden olabilecek bir durumdur. Özellikle 1-3 yaş grubunda oldukça önemli ölüm (%7) hızına sahiptir. Erken tanı ve tedavi mortalite ve morbiditenin belirlenmesinde çok önemlidir. TBYCA'nın tanı ve tedavisinde altın standart bronkoskopidir. Bronkoskopi, deneyimli ellerde güvenilir ve komplikasyonu çok az olan bir işlemdir. Bu çalışmada, RB uygulanan çocuklarda TBYCA'nın yaş gruplarına göre dağılımı, hastaların başvuru semptomları, RB esnasında uygulanan anestezi yöntemleri ve anestezik ajanlar, aspire edilen YC'nin özelliği ve solunum yollarındaki lokalizasyonu, RB işlemi süresince ve sonrasında görülen komplikasyonlar açısından geriye dönük olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 2014-2018 arasında TBYCA şüphesiyle GAA RB yapılan 0-18 yaş arası tüm hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, kilo, anestezi yöntemi (indüksiyon, idame, kullanılan ilaçlar), operasyon süresi, intraoperatif saturasyonları, operasyona alınma saatleri, yabancı cismin anatomik yerleşim yeri, yabancı cisimin türü, başvuru semptomları (öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, morarma, kusma, genel durum bozukluğu), postoperatif komplikasyonlar; solunum sıkıntısı (medikal tedaviye yanıt veren-medikal tedaviye yanıt vermeyen), px ve ölüm kaydedildi. Çalışmaya diagnostik ve terapotik amaçlı RB'ler dahil edilmedi. Tüm hastalarda RB işlemi GAA standart anestezi monitörizasyonunu takiben (EKG, spO2, kan basıncı) gerçekleştirildi. Bulgular: RB yapılan 114 vakanın 86'sında yabancı cisme rastlandı. 28 hastada yabancı cisme rastlanmadı. 1-3 yaş arası erkekler en çok yabancı cisme rastlanan grup oldu. Yaş gruplarına göre cinsiyet dağılımında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. (p=0,482) İndüksiyonda hipnotik ajan olarak en sık propofol, opioid ajan olarak en sık fentanyl, nöromuskuler blokör olarak en sık roküronyum kullanıldı. Anestezi idamesinde inhalasyon anestezisi daha çok tercih edildi. Çalışmamızda hastaların hastalar vakaya en sık 08.00- 16.00 saatleri arasında alındı. En sık başvuru semptomu öksürük olarak saptandı. Organik TBYCA'ya daha sık rastlandı. En sık aspire edilen organik YC fındık olarak bulundu. En sık aspire edilen inorganik YC iğne bulundu. Organik ve inorganik TBYCA'larının yaş gruplarına göre farklılık göstermesi istatiksel olarak anlamlı bulundu. (p=0.015)Çalışmamızda literatürden farklı olarak yabancı cismin lokalizasyonu en sık sol ana bronş olarak bulundu. En sık rastlanan postoperatif komlikasyon solunum sıkıntısı olarak saptandı. Çalışmamızda ölümle sonuçlanan vaka olmazken, hiçbir hastaya torakotomi yapılması ihtiyacı olmadı. TBYCA şüphesiyle en fazla başvuru 2015 yılında gerçekleşti. Tartışma: TBYCA çocukluk çağında ölümcül sonuçlara neden olabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Özellikle 3 yaş altında daha sık görülmekle beraber tüm yaş gruplarında görülebilir. Kesin tanı bronkoskopi ile konur. Bronkoskopi işlemi ve işlem esnasında uygulanan genel anestezi özellik gerektiren bir işlemdir. Deneyimli ellerde yapılması komplikasyonları azaltır. TBYCA mümkün ise elektif koşullarda ve deneyimli bir ekip ile yapılmalıdır. TBYCA'da koruma yöntemleri tanı ve tedaviden daha önemlidir. Bu konuda halkın bilinçlendirilmesinin ve eğitilmesinin toplum sağlığı problemi olan TBYCA'yı azaltacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Objectives: Although TBYCA is seen in all age groups, it is a condition that can cause fatal results especially in childhood. It has a significant death rate (7%) especially in the 1- 3 age group. Early diagnosis and treatment is very important in determining mortality and morbidity. It is the gold standard bronchoscopy in the diagnosis and treatment of TBYCA. Bronchoscopy is a reliable procedure with little complication in experienced hands. In this study, distribution by age groups TBYCA applied to RB in children, the symptoms of the patients, anesthetic technique and anesthetic agents during RB, YC aspirated in the respiratory tract and property of localization of RB is to conduct a retrospective study of the complications that occur during and after the process. Material and Method: In this study, the files of all patients between 0-18 years old who underwent GAA RB with suspicion of TBYCA between 2014-2018 were analyzed retrospectively. Patients' age, gender, weight, anesthesia method (induction, maintenance, drugs used), operation time, intraoperative saturation, hours of operation, anatomical location of foreign body, type of foreign body, symptoms of admission (cough, wheezing, shortness of breath, bruising, vomiting, general condition disorder), postoperative complications; respiratory distress (responding to medical treatment - not responding to medical treatment), px, and death were recorded. RBs for diagnostic and therapeutic purposes were not included in the study. RB procedure was performed in all patients following GAA standard anesthesia monitoring (ECG, spO2, blood pressure). Results: Foreign bodies were found in 86 of 114 cases with RB. Foreign bodies were not detected in 28 patients. Men between the ages of 1-3 were the most common group. There was no statistically significant difference in gender distribution by age groups. (p=0,482) In induction, propofol was used as the hypnotic agent, fentanyl as the opioid agent, and rocuronium as the neuromuscular blocker. In maintenance of anesthesia, inhalation anesthesia was preferred more. In our study, patients were included in the case most frequently between 08:00 and 16:00. The most common symptom was cough. Organic TBYCA was more common. The most frequently aspirated organic YC was found as hazelnut. The most frequently aspirated inorganic YC needle was found. The difference of organic and inorganic TBYCAs by age groups was found to be statistically significant. (p=0.015) Unlike the literature, localization of the foreign body was found to be the most common left bronchus in our study. The most common postoperative complication was found as respiratory distress. While there were no fatal cases in our study, no patient needed thoracotomy. The highest number of applications were made in 2015 with suspicion of TBYCA. Conclusion: TBYCA is a serious health problem that can cause fatal outcomes in childhood. It can be seen in all age groups, although it is more common especially under 3 years old. The exact diagnosis is made by bronchoscopy. Bronchoscopy procedure and general anesthesia applied during the procedure is a procedure that requires features. Performing in experienced hands reduces complications. TBYCA should be done under elective conditions and with an experienced team, if possible. Protection methods are more important than diagnosis and treatment in TBYCA. We are of the opinion that raising and educating the public in this regard will reduce TBYCA, which is a public health problem.