Kardiyopulmoner resüsitasyon sonrası yoğun bakıma kabul edilen hastaların erken dönem arterial oksijen seviyelerinin hasta sonuçları üzerine etkisi
- Tez No: 630041
 - Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ŞÖHRET KAHVECİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hiperoksinin hücresel düzeyde zararlı olduğu genel kabul görmüş bir durumdur ancak kardiyopulmoner resüsitasyon sonrası erken dönemde hiperoksi maruziyetinin nörolojik hasar oluşumuna ya da mortaliteye etkisi konusunda görüş birliği yoktur. Çalışmamızın amacı kardiyopulmoner resüsitasyon sonrası yoğun bakıma kabul edilen hastaların erken dönem arterial oksijen seviyelerinin hasta sonuçları üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmamıza 1 Ekim 2007 – 30 Ekim 2015 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesinde başarılı kardiyopulmoner resüsitasyon tanısıyla takip edilen hastalar dahil edildi. Hastaların klinik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi elektronik arşivinden alındı. Çalışmaya dahil etme kriterlerimize uygun olan 88 hasta geriye dönük olarak analiz edildi. PaO2 değerlerine göre hastaların 4 gruba (Ciddi hiperoksemi: PaO2>300mmHg, Ilımlı hiperoksemi: PaO2:100-300mmHg, Normoksemi: PaO2:60-100 mmHg ve Hipoksemi: PaO2
Özet (Çeviri)
It is generally accepted that hypoxia is destructive at the celluler level but there is no consensus on the effect on neurological damage formation or mortality in the early period after cardiopulmonary resuscitation of hypoxia exposure. The purpose of our study; to investigate the effect of early arterial oxygen levels on patient outcomes of patients admitted to intensive care after cardiopulmonary resuscitation. Patients who were followed up between 1 october 2007 and 30 october 2015 in Bursa Uludağ University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit with successful cardiopulmonary resuscitation were included in our study. The clinical and laboratory data of the patients were taken retrospectively from the electronic archive of the Bursa Uludağ University faculty of medicine. 88 patients eligible for inclusion in the study were analyzed retrospectively. Patients were planned to be divided into 4 groups according to paO2 values (severe hyperoxemia: PaO2>300mmHg moderate hyperoxemia: PaO2:100-300 mmHg normoxemia:PaO2:60- 100mmHg and hypoxemia:PaO2